Domáce

Kiska sa k predsedníčke najvyššieho súdu vyjadrí po návrate z USA

Prezident Andrej Kiska
Zdroj: TASR

Švecová sa stala kandidátkou na šéfku súdu po tom, ako v utorok získala v tajnej voľbe 11 hlasov členov súdnej rady.

Prezident SR Andrej Kiska sa k menovaniu Daniely Švecovej za predsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR vyjadrí až po návrate zo Spojených štátov. Do USA cestuje v utorok 23. septembra na Valné zhromaždenie OSN.

"K predsedníčke Najvyššieho súdu sa vyjadrím hneď po svojom návrate. Potrebujem si zobrať čas a v pokoji sa na to pozrieť. Okamžite po návrate sa k tomu vyjadrím. Určite nebudem robiť žiadne predlžovania, ani to naťahovať," uviedol v dnešnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

"Verím, že ju budeme mať čím skôr," reagoval na otázku, či bude vymenovaná v októbri.

Daniela Švecová sa stala kandidátkou na predsedníčku NS SR po tom, ako v utorok (16.9.) získala v tajnej voľbe 11 hlasov členov Súdnej rady SR. Do funkcie ju musí ešte vymenovať prezident. Súdna rada zároveň za novú predsedníčku rady zvolila Janu Bajánkovú.

Kiska verí, že sa Bajánkovej podarí urobiť v takej dôležitej inštitúcii poriadok tak, aby fungovala transparentne. "Vo všeobecnosti by sme mali na sudcov klásť vysoké morálne a odborné požiadavky. Čím vyššie v hierarchii ideme, tak by mali byť požiadavky náročnejšie," upozornil s tým, že súdnictvo na Slovensku je vo veľmi zlom stave, pričom považuje za alarmujúce to, že ľudia v SR neveria v spravodlivosť.

Zdroj: TASR

Hlava štátu sa vyjadrila aj k téme fungovania Ústavného súdu (ÚS) SR. Ten nemá kompletné zloženie, keďže prezident v júli odmietol vymenovať väčšinu z kandidátov, ktorých zvolil parlament hlasmi Smeru-SD. Vymenoval len jedného - Janu Baricovú. ÚS SR má tak o dvoch sudcov menej. Piati nevymenovaní kandidáti podali na ÚS SR sťažnosti. Parlament čaká s voľbou nových kandidátov na rozhodnutie o ich sťažnostiach.

Kiska nevidí problém v tom, že Ústavný súd má namiesto 13 členov iba 11. Pripomenul, že tak fungoval niekoľko rokov aj v minulosti. Za problém ale považuje to, že ÚS je zahltený tisíckami rôznych podaní, ktorými sa musí zaoberať. "Uvidíme, či by sa tomu v budúcnosti nedalo pomôcť úpravou jeho právomocí, aby riešil iba dôležité a zásadné veci z hľadiska fungovania štátu tak, aby prijímal rozhodnutia dostatočne rýchlo," avizoval.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.