Domáce

Na vianočných trhoch predávali lokše po záruke

Lokša - ilustračná snímka
Zdroj: TASR

Nedostatky zistili v 20 zariadeniach.

Regionálne úrady verejného zdravotníctva cielene skontrolovali v čase od 5. do 12. decembra stánky na vianočných trhoch po celom Slovensku, pri kontrole však nezistili žiadne závažné hygienické nedostatky.

Hovorkyňa úradu Lenka Skalická, vyhovujúca úroveň hygieny a technické zabezpečenie je výsledkom každoročných kontrol a spolupráce s organizátormi. Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) spravili 357 kontrol. Najviac, 78, ich bolo v Košickom kraji, najmenej, 47, v kraji Bratislavskom. Skontrolovali tak 278 stánkov s potravinami.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Nedostatky kontrolóri zistili v 20 zariadeniach. Najviac stánkov s nedostatkami, sedem, sa nachádzalo v územnej pôsobnosti RÚVZ v Humennom. Naopak, najmenej ich bolo v Bratislavskom kraji, kde boli nedostatky len v jednom stánku. "V mnohých väčších mestách sme dokonca nezistili žiadne nedostatky," poznamenala Skalická s tým, že ide napríklad o vianočné trhy v Banskej Bystrici, Prešove, v okresoch Žilina a Bytča.

Nedostatkov, ktoré však kontrolóri zistili v iných prevádzkach, bolo viac. Išlo napríklad o chýbajúcu informáciu o dátume spotreby na klobásach, taktiež chýbali doklady o pôvode polotovarov či hotových pokrmov, predávajúci opätovne zmrazovali nespotrebované polotovary, potraviny boli v niektorých prípadoch položené priamo na zemi. Problémom boli takisto lokše po dátume spotreby, stánky boli znečistené, mastné, nebola k dispozícii tečúca teplá a studená pitná voda, zamestnanci nedodržiavali osobnú hygienu či nepredložili doklad o odbornej spôsobilosti.

Za zistené nedostatky uložili Regionálne úrady verejného zdravotníctva 22 blokových pokút vo výške 964 eur. Najviac ich bolo v Prešovskom kraji, sedem pokút a najvyššia suma bola uložená v Trenčianskom kraji, 299 eur. RÚVZ začal jedno správne konanie vo veci uloženia pokuty v predpokladanej hodnote 300 eur.

SLOVENSKO/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.