Najviac ľudí chce byť primátorom v Banskej Bystrici

Banská Bystrica
Zdroj: TASR

Kocky sú hodené. Úderom polnoci sa uzavreli kandidátky na starostov a poslancov zastupiteľstiev. Pätnásteho novembra si budeme vyberať len z tých, ktorí tento termín stihli.

Súboj v Bratislave napríklad nemá jasného favorita. V boji o primátora to zatiaľ vyzerá na súboj Ftáčnik verzus Kňažko. Zamiešať kartami ale môžu aj ďalší kandidáti.

Šéfovať hlavnému mestu by chcelo až 10ľudí, ale podľa odborníkov iba štyria z nich majú aj reálnu šancu. O kreslo bratislavského primátora zabojuje aj súčasný šéf Bratislavy Milan Ftáčnik. Svoje doterajšie pôsobenie ohodnotil takto: "Na stupnici od jedna po päť? Ja by som povedal, že som veľmi skromný a povedal by som, že to bola taká lepšia dvojka."

Jeho najvážnejší súper Milan Kňažko by bol na svojho súpera o niečo prísnejší. S Bratislavou chce zabodovať aj v našom predsedníctve v rade Európskej únie. "Aby bolo mesto zelené, prívetivé a aj v poriadku," povedal.

Podľa odborníkov má šance aj Ivo Nesrovnal. "V meste je nečistota, developeri si robia čo chcú a mesto potrebuje menežéra s víziou a energiou," tvrdí. A netreba zabúdať ani na kandidátku Procházkovej Siete. Okrem zlepšenia dopravy chce zabojovať aj s nelegálnymi bilbordmi. "Odmietla som niekoľko desiatok bilbordov, ktoré mi boli ponúknuté v rámci kampane," povedala Kratochvílová.

Takto vyzerá ďalších šesť kandidátov. Podľa sociológa ale veľkú šancu nemajú. Podľa jeho odhadov to vraj vyzerá na zmenu v primátorskom kresle. "Tie prieskumy, ktoré boli doteraz urobené naznačujú, že by to tak mohlo byť," hovorí Haulík.NAJVIAC KANDIDÁTOV JE V BANSKEJ BYSTRICI
Najviac primátorov chce byť v Banskej Bystrici, najmenej v Trnave a v Trenčíne. Definitívne čísla sme sa dozvedeli dnes o polnoci. Nových primátorov a starostov si zvolíme už o necelé dva mesiace.

Vrece s kandidátmi sa na poslednú chvíľu roztrhlo najme na strednom Slovensku. Banskobystričania sa budú rozhodovať až medzi 15-timi kandidátmi na primátora. V iných krajských mestách ich je maximálne desať.

Post primátora bude obhajovať Peter Gogola. Ak by sa mu podarilo zvíťaziť, pôjde o jeho druhé funkčné obdobie. "Štyri roky som bojoval za záujmy obyvateľov mesta proti partajníkom a chcem v tom pokračovať," vyjadril sa Gogola. Pomerne veľké šance na úspech sa dávajú aj súčasnému riaditeľovi detskej fakultnej nemocnice Jánovi Noskovi. "Si myslím, že mesto Banská Bystrica dlhodobo stagnuje a rád by som ponúkol svoje manažérske skúsenosti," hovorí Nosko.

Medzi kandidátmi je aj jedna žena. Primátorkou by chcela byť aj podnikateľka Janka Slaná. "Chcem trošku viac sledovať tok financií a ich využívanie, ktoré prichádzajú do pokladnice," hovorí Slaná.

Po polnoci zverejnili aj mená ďalších ôsmych kandidátov. Zvyšných štyroch ale miestna volebná komisia neoznámila. Mená povedia až v najbližších dňoch.

V KOŠICIACH KANDIDUJE VYNÁLEZCA AJ NOVINÁR
Primátorom Košíc chce byť deväť kandidátov, šiestich nominovali politické strany, traja sú nezávislí.

Marián Surkai (42 rokov, Združenie robotníkov Slovenska)
Boris Urbančík, (42 rokov, Tip)
Ivan Goňko (55 rokov, Jednota - ľavicová strana Slovenska)
Alena Bašistová (37 rokov, koalíciu strán Sieť - Most-Híd)
Richard Raši - (43 rokov, Smer)
Rudolf Bauer (56 rokov, koalíciu strán KDH - SDKÚ - NOVA - SaS - SMK - KDS - OKS - DS)

Nezávislí kandidáti:

Jozef Holečko (60 rokov)
Ján Dečo (52 rokov)
Jaroslav Džunko (63 rokov)

Podporu koalície až ôsmich pravicových strán dostal súčasný starosta mestskej časti Západ Rudolf Bauer. Medzi kandidátmi sú prevádzkovateľ taxislužby, vynálezca či novinár. Dvaja kandidáti už primátormi Košíc boli a ostatní čakajú, či im v košickej starej radnici pribudne ich vlastný obraz. Kľúče od mesta už patrili Rudolfovi Bauerovi a Richardovi Rašimu.

Opýtali sme sa ich prečo opäť kandidujú. „Chcem byť primátorom na plný úväzok, ponúkam poctivú a kompetentnú verejnú službu a program, ktorý som nazval múdre mesto Košice. Aby Košice boli dobrým miestom pre život všetkých obyvateľov mestam," povedal Rudolf Bauer.
„Urobili sme si prieskum, pýtali sme sa ľudí a spolu kandidatúrou som predložil aj 11-tisíc podpisov na moju podporu. To bol hlavný dôvod, myslíme si že je v meste čo robiť, aby sa tu žilo lepšie," povedal Richard Raši.

Podľa prieskumov by takmer polovica Slovákov volila iného kandidáta ako je súčasný primátor či starosta. S doterajším vedením samosprávy sú spokojní najmä obyvatelia menších miest a obcí.


BANSKÁ BYSTRICA/ KOŠICE/ BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Komunálne voľby 2014

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.