Krásny a svalnatý neznamená automaticky, že je aj plodný

Bruško-ilustračná foto

Aspoň tak sa väčšina populácie pozerá na mladých fešákov. Ale prax môže byť úplne iná. Najmä v prípade, že si hormóny dopĺňajú umelo. "Stúpa im hladina sexuálneho života, ale spermiogram sa zhoršuje," tvrdí odborník.

V dnešných časoch sa téma kvality spermií skloňuje často. Za posledných 50 rokov výrazne klesol ich počet u mužov, hlavne vo vyspelých krajinách. Môžu za to toxíny v ovzduší, sedavé zamestnanie, tesná spodná bielizeň, fajčenie, stres, notebook na kolenách, mobil vo vrecku a alkohol. Prevencia je preto na mieste. 

"Vyhýbať sa horúcim kúpeľom. Na záver sprchovania si pustiť studenú vodu na semenníky," radí odborník. Spermie majú chlad rady, preto sa tvoria mimo brušnej dutiny. "Semenníky sú preto mimo tela, aby boli o pár stupňov chladnejšie, aby mali správny vývoj spermie a hormónov," vysvetľuje lekár. 

Samozrejme všeliek neexistuje ani v tomto prípade. Kto má pocit, že nedokáže splodiť dieťa, mal by sa dať dôkladne vyšetriť. Niektoré príčiny neplodnosti dokážu odborníci liečiť. "Som veľmi nešťastný zo súčasného vývoja liečby sterility na Slovensku. Tie centrá, ktoré tu vznikli, je ich osem alebo deväť, by vlastne mali byť centrami na liečbu neplodnosti. A nemali by to byť centrá na oplodnenie v skúmavke," dodáva odborník.

Ak to nejde prirodzenou cestou, páry môžu vyskúšať umelé oplodnenie. To však odborníci odporúčajú až v prípade, že zlyhajú všetky pokusy o liečbu neplodnosti. 
BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti