Prítomnosť vojakov a nového obranného systému Patriot vyvolala na strednom Slovensku rozruch

Prítomnosť vojakov a nového obranného systému Patriot vyvolala na strednom Slovensku rozruch
Ilustračná snímka. Zdroj: TV Markíza

Vnímajú ich ako ochranu, ale i terč. Prítomnosť vojakov a nového obranného systému Patriot vyvolala na strednom Slovensku rozruch. Niekde vojenská technika ničí už aj tak deravé cesty, inde sú však vojakom vďační - dávajú im zarobiť.

Má ochrániť naše nebo, vďaka nemu sa môžeme cítiť bezpečnejšie. Na tom sa zhodujú mnohí vojenskí analytici aj politici. Viaceré časti systému Patriot pred pár dňami prišli na vojenské letisko na Sliač.

„Je tu zhruba dvesto vojakov, ale neviem, či už všetci prišli a koľko ich tu má byť. Bývajú v ubytovni ministerstva obrany a majú aj stanový tábor na letisku,“ povedal nám primátorka Ľubica Balgová.

Podľa dostupných informácií by systém Patriot mal byť na strednom Slovensku iba dočasne, postupne sa má presunúť na východ krajiny.

Vojaci z NATO pred pár dnami prišli aj do vojenského výcvikového priestoru Lešť v okrese Krupina. V okolí sú však na prítomnosť vojakov zvyknutí.

Do obce Senohrad, ktorá je najbližšie pri vojenskom priestore Lešť, si vojaci chodia občas niečo kúpiť. V tunajšom obchode nám predavačky povedali, že vojačkám je asi zima. Nakúpili si hrubé ponožky.

Približne 50 ľudí zo Senohradu našlo vo vojenskom priestore prácu. Starostka Oľga Bartková je vojakom vďačná, pretože vďaka nim obec znižuje nezamestnanosť. Aj tu sa ľudia trochu obávajú, že by sa práve pre blízkosť vojenskej techniky mohli stať terčom útoku.

Obec trápia i prozaickejšie veci. Aké? Viac sa dozviete v reportáži Martiny Kašiarovej.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti