Vinné: Štyri zdravotníčky v Nitre si vypočuli trest za smrť trojročného Sebastiána

Vinné: Štyri zdravotníčky v Nitre si vypočuli trest za smrť trojročného Sebastiána
Odsúdené zdravotníčky za smrť Sebinka (†3). Zdroj: TV Markíza

Dostali zákaz liečiť. V Nitre v stredu (23. 3.) odsúdili štyri zdravotníčky. Podľa súdu môžu za smrť trojročného chlapčeka. Na detskú JIS-ku ho prijali s podozrením na cukrovku. Pár hodín nato však zomrel.

Znalci na súde vypovedali, že chlapec v nitrianskej nemocnici nedostal správnu liečbu. Chlapca tam priviezli v januári pred piatimi rokmi po tom, čo mu namerali vysokú hladinu cukru v krvi. Do rána sa jeho stav zhoršil tak, že prestal dýchať. Nepomohlo ani oživovanie a prevoz chlapčeka do Bratislavy. Trojročný Sebastián zomrel v dôsledku ťažkého opuchu mozgu.  

Z chlapcovej smrti obvinili štyri zdravotníčky - medzi nimi aj vtedajšiu primárku detského oddelenia aj lekárku, ktorá bola v ten deň v službe. Obe prišli na súd aj v stredu. Chýbali zdravotné sestry, ktoré sudcu už na začiatku procesu požiadali o konanie v ich neprítomnosti.

Pojednávania trvali poldruha roka. Sudca rozhodol, že dve lekárky i dve zdravotné sestry sú vinné. Bývalá primárka s rozhodnutím nesúhlasila, považuje ho za jednostranné, nespravodlivé, zaujaté a absolútne neobjektívne.

Na archívnej snímke Sebinko. Zdroj: TV Markíza

​Obe lekárky vinu od prvého dňa odmietajú. Exprimárka ešte na prvom pojednávaní vypovedala, že v službe bola v osudný deň do pätnástej a v tom čase chlapček podľa jej slov nemal žiadne prejavy opuchu mozgu. Obe zdravotníčky sa hneď po vynesení rozsudku odvolali. 

Okresný súd Nitra uznal obžalované za vinné z prečinu usmrtenia a dostali dvojročný trest s podmienečným odkladom na tri roky. Zároveň každej z nich uložil zákaz činnosti po dobu piatich rokov.

„Keby bolo na mne, bola by som najspokojnejšia, keby ten, kto spôsobil toto môjmu synovi, už nemohol robiť svoju prácu. Som však rada, že sa podarilo preukázať ich vinu,“ povedal nám po rozsudku Dominika Sebinková.

Podľa právneho zástupcu rodičov Antona Staněka rozhodnutie súdu nie je síce právoplatné, pre rodičov to však znamená veľmi veľa.

Tému dlhodobo sleduje reportérka Monika Koleková. Pozrite si jej dnešnú reportáž:

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti