Priateľku Roberta Fica navrhli vylúčiť z prokuratúry

Na snímke predseda Smeru Robert Fico
Na snímke predseda Smeru Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Odhalili ju zrejme dovolenkové fotografie s lídrom Smeru. Oficiálne bola práce neschopná.

Priateľku Roberta Fica navrhli vylúčiť z prokuratúry. Katarína Szalayová je právnou čakateľkou prokuratúry. Znamená to, že si musí odpracovať trojročnú prax a následne zložiť justičnú skúšku, po ktorej sa môže stať prokurátorkou. Podľa zistení denníka SME jej aktuálne hrozí odvolanie z tejto pozície.

Návrh na vylúčenie Szalayovej už má na stole Rada prokurátorov. Jeho autorom je Krajská prokuratúra Bratislava, ktorá ho postúpila Generálnej prokuratúre. Tá teraz žiada od rady súhlas na to, aby Szalayovú odvolala.

„Predmetný návrh sme dostali len v utorok, momentálne sa s ním oboznamujeme,“ povedal pre Sme Stanislav Jakubčík, predseda Rady prokurátorov. Tvoria ju zástupcovia všetkých krajských prokuratúr a takisto zástupca Generálnej prokuratúry.

Ak by Szalayovú z pozície čakateľky odvolali, na prokuratúre by nadobro skončila. Skúsiť šťastie by mohla v advokácii či v inom právnickom povolaní.

Na dovolenke s Ficom

Situáciu jej však podľa denníka sťažuje, že stále nezložila justičnú skúšku, na ktorú mala ísť ešte v októbri, no napokon na ňu neprišla. Bez tejto skúšky ju nemohli vymenovať za prokurátorku a nemôže pôsobiť ani ako advokátka. Na to by potrebovala osobitnú advokátsku skúšku.

Naopak, ak by justičnú skúšku zložila, aj po „vyhodení“ z prokuratúry by si ju mohla dať uznať cez Slovenskú advokátsku komoru a mohla by pôsobiť ako advokátka.

Dôvody, pre ktoré Szalayovú navrhujú odvolať z funkcie čakateľky, prokuratúra zatiaľ nespresnila.

Podľa informácií denníka SME je dôvodom to, že Szalayová bola koncom roka na dovolenke s Ficom v Jordánsku, kde zrejme oslávili aj Silvestra. Minimálne dva dni pritom bola Szalayová oficiálne práceneschopná. Fotografiu zo spoločnej večere Fica so Szalayovou zverejnil na prelome rokov Denník N.

Definitívne slovo bude mať Žilinka

Otázkou odvolania Szalayovej sa bude Rada prokurátorov zaoberať na najbližšom zasadnutí, ktorého termín zatiaľ nebol určený. Predtým, než padne samotné rozhodnutie, dostane Szalayová možnosť brániť sa. Ak by teraz Rada prokuratúry vylúčenie Szalayovej odobrila, bol by to práve generálny prokurátor Maroš Žilinka, kto by o návrhu definitívne rozhodoval.

Szalayová pôsobí ako čakateľka už od roku 2019. Zaradená je na Okresnej prokuratúre Bratislava II, ktorú donedávna viedol Ficov švagor Svetozár Chabada. Toho odvolal Žilinka krátko po nástupe do funkcie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti