NAKA zadžala Jána Slotu, čelí obvineniu z prijímania úplatku

Ján Slota
Ján Slota Zdroj: TASR

Ján Slota, bývalý šéf SNS a exprimátor Žiliny, je podľa informácií TV Markíza obvinený z prijímania úplatku. Zadržali ho vo štvrtok (24.3.) dopoludnia a previezli na NAKA do Žiliny. Noc strávi v policajnej cele a v piatok sa bude pokračovať v procesných úkonoch.

O obvineniach v kauze úplatných sudcov informuje polícia na sociálnej sieti. „Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry Prezídia policajného zboru vzniesol obvinenie Ing. Jánovi S. zo Žiliny pre zločin prijímanie úplatku a zároveň vzniesol obvinenie ďalším dvom osobám pre zločin prijímanie úplatku a prečin podplácanie. Trestné stíhanie je vedené v súvislosti s poskytnutím úplatku v roku 2018 sudcom KS Žilina za ovplyvňovanie rozhodnutí v im pridelených trestných veciach,“ uvádza.

Prečítajte si tiež:

​Žilinského exprimátora obvinili v súvislosti s kauzou Plevel. Je údajne jeden z tých, ktorý vybavoval a sprostredkoval rozsudky pre sudcov.

Čo bola akcia Plevel

Počas akcie Plevel v septembri 2020 v rukách policajtov skončili dvaja sudcovia, advokát a ďalší muž. Všetci mali byť podľa vyšetrovateľa NAKA súčasťou korupčnej schémy na žilinských súdoch.

Policajti rozkrývali mašinériu roky. Nakoniec im pomohli svedectvá kriminálnikov, podnikateľa, ktorý doteraz všetko popieral, odposluchy či komunikácia medzi aktérmi.

V putách skončil dlhoročný sudca Pavol Polka, ktorý je už takmer dva roky na dôchodku. Hoci sa viackrát ocitol minimálne v operatívnych preverovaniach, policajti ho zadržali až teraz. Na krku má obvinenie z prijímania úplatku a zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Podľa vyšetrovateľa NAKA mal byť emeritný sudca súčasťou korupčnej schémy - brať peniaze za rozsudky či rozhodnutia o väzbe v prospech tých, čo eurá ponúkali. Na žilinských súdoch vraj existoval aj akýsi cenník za vybavené rozhodnutia. Sumy sa v ňom pohybovali v tisícoch eur, v závislosti od náročnosti veci.

Súčasťou korupčnej mašinérie mal byť advokát Ľuboš Mahdoň aj okresný sudca Daniel Béreš.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.