Čo bude s dôchodkovou reformou? Ako utečenci ovplyvnia náš trh práce? Odpovede hľadala diskusia Vizionári

Čo bude s dôchodkovou reformou? Ako utečenci ovplyvnia náš trh práce? Odpovede hľadala diskusia Vizionári

predseda predstavenstva UNIQA DSS

Zlatica Švajdová Puškárová má za sebou ďalšiu zo série diskusií Vizionári. S ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Milanom Krajniakom a odborníkmi sa rozprávala o druhom dôchodcovskom pilieri, rodičovskom bonuse a celej dôchodkovej reforme. Témou bol aj vplyv historickej inflácie a utečeneckej krízy.

Dôchodková reforma: Návrh pre druhý pilier predstavia v apríli 

Minister Krajniak dodnes nepredstavil kompletnú dôchodkovú reformu, ktorú jeho rezort pripravuje už celé mesiace. Jej dôležitou časťou je reforma druhého pilieru: „V priebehu apríla dáme náš návrh o ktorom sme pripravení diskutovať a vylepšovať. Mal by sa týkať tých, čo neurobili sami vedomé rozhodnutie aby sa v priebehu niekoľkých rokov, troch – štyroch, by sa ich úspory presúvali z garantovaných fondov do iných subjektov,“ uviedol. Podľa odborníkov je najväčší problém druhého pilieru jeho rozloženie a pasivita ľudí, ktorí sa o svoje investície nestarajú a zostávajú v nevýhodných fondoch. „A toto je otázka, či s tým chceme alebo nechceme niečo robiť. Za mňa je zhoda, aby sme s tým niečo robili, lebo inak nemá zmysel, aby tam 30-40 rokov títo ľudia boli a mali tam čistú nuly,“ uviedol Peter Socha, predseda predstavenstva UNIQA DSS. Pointou je, aby mladých ľudí zaradili automaticky do akciových alebo indexových fondov, ktoré sú výnosnejšie ale rizikovejšie. S narastajúcim vekom by potom pred nástupom na dôchodkoch mohli byť presúvaní do bezpečnejších dlhopisových fondov.

Rodičovský bonus sa môže znížiť

Veľkou otázkou je takzvaný rodičovský bonus, na ktorom stále nie je zhoda v koalícii. Návrh ministra Krajniaka je, aby každý pracujúci mal možnosť prispieť zo svojich odvodov 5% rodičom na dôchodok v pomere 2,5% pre matku a 2,5% pre otca.  Na otázku Zlatice Švajdovej Puškárovej, či môže byť výsledkom debaty kompromis a nižšie percento minister odpovedal: „Áno.“

Ukrajinskí utečenci ako šanca pre Slovensko

Debata sa dotkla aj utečeneckej krízy. Vojna na Ukrajine trvá už mesiac. Za ten čas  odtiaľ utiekli milióny ľudí. 50 tisíc vojnových utečencov už požiadalo Slovensko o dočasné útočisko. Na Slovensku sa tak objavujú prvé obavy, či našincom nezoberú prácu. Podľa odborníkov sa stane presný opak a títo ľudia nám naopak pomôžu. „Je to príležitosť vylepšiť slovenskú demografiu a dostať na pracovný trh kvalitných ľudí,“ povedal v diskusii Maroš Ovčarik, predseda predstavenstva Partners Investments. 

Do debaty ste prispievali aj svojimi otázkami. Pýtali ste sa na spravodlivosť rodičovského bonusu k ľuďom, ktorí nemohli mať deti, na historickú infláciu, či výšku dôchodkov z prvého piliera. Odpovede na ne nájdete v zázname z diskusie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vizionári

Dôležité udalosti