Domáce

Hrozí, že štvrť milióna Slovákov bude musieť platiť za bezcenné akcie z kupónky

1_valecweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Kto bezcenné akcie daruje štátu, získa na tom.

Hrozí, že štvrť milióna Slovákov bude musieť platiť za bezcenné akcie z prvej vlny kupónky. Presnejšie za ich uschovanie na účtoch. Štátu sa prestali hlásiť ľudia, ktorí by sa týchto akcií dobrovoľne vzdali a vyhli sa tak poplatku. Na ich vrátenie pritom zostávajú len tri mesiace.

Akcie majú na účtoch dnešní štyridsiatnici a starší. Centrálny depozitár varuje. Kto ich nevráti štátu a nezruší si účet, bude platiť. Inak prídu upomienky, penále a v krajnom prípade exekútori.

„Istotne budeme posielať upomienky a budeme pripomínať našim neplatičom, že je potrebné, aby zaplatili," informoval riaditeľ Centrálneho depozitára Martin Wiedermann.

Platiť poplatky za uschovanie bezcenných akcií nemá zmysel. To je prípad väčšiny fondov a firiem z prvej vlny kupónovej privatizácie. Kto takéto akcie štátu daruje, nielen, že nebude musieť platiť poplatok v budúcnosti, no naspäť dostane aj to, čo už zaplatil

„Fond národného majetku vracia občanovi poplatky za rok, kedy občan cenné papiere prevedie a za dva roky predchádzajúce. Spolu sú to tri roky," vysvetlil Miroslav Michalík.

Dôležité upozornenie. Skôr ako bezcenné akcie prevediete na Fond národného majetku, overte si, či sú naozaj bezcenné. V opačnom prípade riskujete, že ste sa zbavili niečoho, čo má skutočnú hodnotu. Takýchto prípadov eviduje Fond národného majetku na Slovensku deväťdesiat. Dodnes nevybavil ani jednu žiadosť o vrátenie akcií.

„Nie, zatiaľ nebolo vyhovené ani jednej žiadosti. Ale nie preto, že by bola zamietnutá, ale preto, že sú ešte v procese posudzovania," dodala hovorkyňa fondu Miriam Žiaková.


BRATISLAVA/Tomáš Velecký

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.