Začali zbierať podpisy na odvolanie Fica aj Richtera

Minister práce Ján Richter a premiér Robert Fico.
Zdroj: TASR

Smer však má v parlamente spoľahlivú väčšinu a bez jeho poslancov žiadneho člena vlády odvolať nemožno.

Poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS) chce v parlamente odvolávať premiéra Roberta Fica (Smer-SD) pre jeho údajne nebezpečné proruské postoje k ukrajinskej kríze. Ďalší opoziční poslanci sa chcú zase pokúsiť odvolať ministra práce Jána Richtera (Smer-SD), a to aj pre kauzu Star EU. Pod oba návrhy sa musí podpísať aspoň 30 poslancov.

Podľa Kaníka šéf vládneho kabinetu škodí záujmom Slovenska, keď sa v ukrajinskom konflikte stavia na stranu Ruska. "Slovensko sa ešte nikdy nenachádzalo v tak vážnom bezpečnostnom ohrození. Osoba, ktorá obhajuje záujmy Ruska viac ako záujmy Slovenska, ohrozuje našu národnú bezpečnosť," vyhlásil Kaník. Šéf poslaneckého klubu SDKÚ-DS kritizuje Fica aj za to, že nediskutoval v parlamente o takej vážnej situácii ako je na Ukrajine.

Či pre tento svoj zámer získa aspoň 30 podpisov opozičných kolegov, je otázne.

"Predpokladám, že pán Kaník vie, že takto vážna vec sa musí prerokovať najskôr na úrovni predsedov strán," odkázal podpredseda KDH Pavol Abrhan. Podobne zmýšľa aj László Solymos (Most-Híd).

"Hovoril som o tom s pánom Kaníkom len letmo. Ja osobne si nemyslím, že by sme mali odvolávať premiéra. Je to vážna vec, musí byť na tom zhoda," upozornil.

Pod Kaníkovu iniciatívu sa však už podpísal podpredseda SaS Jozef Mihál. Zároveň priznal, že viacerí opoziční poslanci to považujú za jeho aktivitu pred sobotňajším (27. 9.) mimoriadnym snemom SDKÚ-DS.

Alojz Hlina (nezaradený) už má takmer vyzbierané podpisy na odvolanie Richtera. Dôvodom je prípad dotácie 23.000 eur, ktorú dostal koncom augusta na vytvorenie štyroch pracovných miest exekútorský úrad Rudolfa Krutého.

Mihál chce zase akcentovať stopnutie eurofondov pre medializovanú kauzu Star EU. Denník Sme informoval, že táto spoločnosť vyhrala 70 obstarávaní externého manažmentu zo 70, na ktorých sa zúčastnila. Súťaže sa konali za prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD) a na Star EU straníkov upozornil vtedajší generálny manažér Smeru-SD a súčasný minister práce Ján Richter. "Pán Richter nesie svoj diel politickej zodpovednosti a my nechceme mlčať," uviedol Mihál.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti