V jednej veci sme horší ako deti

Dieťa u zubára - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Najmenej preventívne prehliadky zanedbávali detskí pacienti do 14 rokov.

Dospelí zanedbávajú preventívne prehliadky u zubných lekárov vo väčšej miere ako deti a mládež. Deti a mladí ľudia do 18 rokov majú zo zdravotného poistenia plne hradenú preventívnu prehliadku dvakrát ročne. V prípade poistencov nad 18 rokov je to jedenkrát ročne.

"Z celkového počtu evidovaných pacientov v ambulanciách zubného lekára absolvovalo preventívnu prehliadku 61 percent z nich," informoval hovorca Národného centra zdravotníckych informácií Peter Bubla.

K zubárom však najčastejšie chodíme s pokazenými zubami. Vlani zubári zaplombovali vyše 2,8 mil.  zubov.

Nasleduje liečenie parodontopatií a mäkkých tkanív (2,3 mil. výkonov). Prvú trojku uzatvárajú extrakcie zubov, ktorých bolo celkovo 713.755, priblížil ďalej Bubla.

Vo vekovej skupine 15 až 18 rokov sa evidovalo 236 473 pacientov s počtom preventívnych prehliadok 203 638, čo je 0,9 preventívnej prehliadky na jedného evidovaného ročne.

V najpočetnejšej skupine nad 19 rokov evidovali 4 091 761 pacientov, ale počet preventívnych prehliadok nedosiahol ani 2,2 mil. a prepočet ukázal, že na jedného pacienta v tomto veku pripadalo len 0,5 preventívnej prehliadky ročne.

Najmenej preventívne prehliadky zanedbávali detskí pacienti do 14 rokov. Ambulancie zubného lekárstva evidovali vlani 93 628 detí vo veku do päť rokov, ktorým urobili 102 633 preventívnych prehliadok, tzn. na jedno dieťa pripadá 1,1 preventívnej prehliadky ročne. Rovnako je to aj v skupine 6 až 14-ročných.BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti