Domáce

Priemerne je nezamestnaný u nás bez práce 950 dní. Pripomeňme si rekordy

Úrad práce
Zdroj: TASR

Nedostatok roboty je dlhodobo jedným z najvážnejších problémov krajiny. V posledných rokoch však majú väčšie ťažkosti na juhu Európy.

Nezamestnanosť patrí dlhodobo medzi najvážnejšie problémy Slovenska a priam katastrofický obraz situácie na Slovensku načrtáva analýza Poštovej banky.

V priemere je totiž nezamestnaný Slovák bez práce viac než 2,5 roka, kým napríklad v Maďarsku a Česku 1,5 roka, v USA približne osem mesiacov a v Austrálii len dva mesiace.

Je teda Slovensko v zamestnávaní najhoršou krajinou na svete? Podľa dostupných štatistík sotva, hoci niektoré čísla naháňajú strach.

Rekord je 24 rokov

Absolútnym rekordérom v dĺžke nezamestnanosti bol podľa údajov, ktoré ústredie práce poskytlo nášmu portálu v júni, človek, ktorý nemal prácu už 24 rokov.

Viac než 19-tisíc Slovákov si márne hladá prácu už vyše desať rokov. V roku 2013 odišlo do penzie rovno z úradov práce približne 2600 ľudí.

Na juhu je horšie

Napriek smutným údajom sa po vypuknutí hospodárskej krízy v roku 2008 u nás situácia zhoršila menej než na juhu Európy v Grécku ši Španielsku. Počet nezamestnaných sa tam drží pri 25 percentách, kým u nás pozvoľna klesá (aktuálne je takzvaná evidovaná nezamestnanosť 12,6 percenta).

Na strane druhej, viacerí odborníci sa zhodujú, že za úbytkom ľudí bez práce, a to v celom stredoeurópskom regióne, nie je razantné oživenie ekonomiky, ale práve masívnejšie odchádzanie ľudí do penzie. Trend by sa mal udržať aj v nasledujúcich rokoch.

V nasledujúcich rokoch by malo do penzie odísť zhruba o 100-tisíc ľudí viac, než sa zapojí do pracovného procesu:

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.