Domáce

Spýtali sme sa, ako by proti krutým islamistom obstála slovenská armáda

Armáda
Zdroj: TASR

Dlhodobo sa pripomína, že naše vojsko dostáva len zhruba polovicu z peňazí, ktoré by na základe prísľubov voči NATO dostávať malo.

Krutí bojovníci z nedávno vyhláseného Islamského štátu v priebehu niekoľkých mesiacov ovládli v Iraku a Sýrii niekoľkonásobne väčšie územie, než je Slovensko a zverejňované správy vyznievali, akoby sa zrodila neporaziteľná armáda.

V skutočnosti však až o takú výnimočnú vojenskú silu nejde a poraziť by ju mala dokázať i slovenská či česká armáda, vyjadril sa pre TVNOVINY.sk český vojenský analytik Lukáš Visingr.

Prevahu by sme podľa neho mali mať nielen v letectve, ale v ťažkej technike, akou sú tanky či delá.

Čím vlastne islamisti bojujú

"Myslím si, že aj česká alebo slovenská armáda by uspeli, samozrejme za predpokladu, že by mali čas tú operáciu naplánovať, mali by politickú podporu a dostatočné zdroje," napísal o možnom boji s islamistami Visingr.

Islamisti podľa neho majú k dispozícii zväčša len pušky, niekoľko protitankových zbraní a výbušnín, autá s guľometmi, zopár tankov a možno aj vrtuľníkov. Najnebezpečnejšie sú prenosné protilietadlové rakety.

Máme údajne lepšiu výzbroj i lepších vojakov. Aj napriek finančnej podvýžive rezortu

Slovensko má podľa dostupných informácií asi dve desiatky stíhačiek MiG (aj keď okamžite možno do boja zapojiť vraj len dve či tri - hoci okamžite bojaschopných by podľa zmluvy s Rusmi malo byť údajne deväť strojov), 30 tankov (zatiaľ sme ich podľa dostupných informácií nezlikvidovali, aj keď sa o tom uvažovalo), okolo 200 diel a desiatky raketometov.

"A samozrejme ani úroveň vojakov vôbec nemožno porovnávať, pretože islamisti síce môžu byť fanaticky motivovaní, ale ani tá najfanatickejšia oddanosť Alahovi nemôže nahradiť kvalitný vojenský výcvik," priblížil analytik ďalšie predností nášho vojska.

Na porovnanie, Slovensko má zhruba 13-tisíc profesionálnych vojakov, u islamistov odhadujú počet bojovníkov na 30-tisíc, ale vyzbrojených je zrejme výrazne menej.

Bez pozemného útoku úplná výhra nemožná Bombardovanie, ktoré spustili na islamistov USA a neskôr aj ďalšie západné krajiny síce podľa Visingra môže byť veľmi účinné, ale bez pozemnej ofenzívy vraj kalifát úplne nik neporazí.

"Nakoniec sa bude aj tak musieť siahnuť po tom, do čoho sa nikomu nechce, ale bude nevyhnutné. Tú vojnu musia rozhodnúť vojaci na zemi," zhrnul analytik.

Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.