Štyri deti sa úmyselne priotrávili paracetamolom. Môže byť za tým výzva na sociálnych sieťach

Národný ústav detských chorôb v Bratislave.
Národný ústav detských chorôb v Bratislave. Zdroj: TASR

Národný ústav detských chorôb informoval, že v posledných dňoch prijal štyri deti, ktoré sa úmyselne otrávili paracetamolom, ktorý kombinovali s inými liekmi alebo kofeínom. Lekári museli hospitalizovať tri deti. Otrávenie sa prejavovalo bolesťami brucha, pocitom na vracanie a vracaním. 

„Intoxikácia paracetamolom je nebezpečná v tom, že v úvode nemusia byť prítomné žiadne symptómy, k ich rozvoju môže prísť až po 24 hodinách, čo už je moment, kedy pečeň môže byť natrvalo poškodená,“ povedal lekár urgentného príjmu Jakub Gécz.

Pri kombinovaní paracetamolu s inými látkami hrozí deťom aj otrava napríklad kofeínom. Prejavuje sa búšením srdca, závratmi, kŕčmi a stratou vedomia.

„Úmyselné intoxikácie liekmi, prípadne v kombinácii s inými látkami, majú vo všeobecnosti stúpajúcu tendenciu a lekári ich sledujú už u detí od 12 rokov, ktoré ich užijú s úmyslom ublížiť si. S úmyselnými otravami paracetamolom sa lekári stretávali aj v minulosti, bolo to však jedno dieťa mesačne,“ informuje nemocnica. 

Aké sú presné dôvody úmyselného priotrávenia, nemocnica nekonkretizovala. 

V minulosti sa však sociálnymi sieťami šírili výzvy na otrávanie paracetamolom. V roku 2015 britská polícia riešila výzvu, ktorá viedla deti k tomu, aby užili nadmerné množstvo paracetamolu s cieľom dostať sa do nemocnice. V roku 2021 sa na sociálnej sieti TikTok objavil ďalšia nebezpečná výzva. Deti sa povzbudzovali v tom, aby sa nahrávali pri škrtení. Viacero detí tak prišlo o život.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti