Zdravotnú sestru Vlaďku roky trápia bolesti. Aj tak ale pomáha iným!

IMG_170096262302121.jpeg

Na tvári má večný úsmev, hoci jej telo trápia bolesti už 25 rokov! To je príbeh mladej ženy, ktorá sa naučila žiť s reumou. Vzoprite sa aj vy hroziacej invalidite.

Má iba 27 rokov a na život bez bolesti si už vlastne ani nepamätá. Reumatické ochorenie ju totiž „sprevádza" od jej dvoch rokov. O tom, že aj život s reumou môže byť plnohodnotný a pestrý svedčí príbeh zdravotnej sestry Vlaďky z Bratislavy.

„Popravde povedané moje detstvo bolo boľavé a čiastočne preležané v posteli, ale zároveň, pokiaľ mi to kĺbiky dovolili, tak aj plné zubatého úsmevu a to najmä vďaka mojej skvelej rodine. Vždy som bola skôr optimista a mala som veľa času premýšľať a aj vymyslieť, aký postoj budem mať voči reume. Pretože život s ňou je niekedy poriadny boj o maličkosti. Ale ako sa hovorí, len dobrý stratég vyhráva boje," tvrdí Vlaďka. 


Reuma malého dievčatka dala poriadne zabrať celej rodine. „Rodičia sa veľmi snažili dopriať mi všetko na úkor hocičoho. Tatino pracoval aj v troch robotách, aby sa mi mamina mohla intenzívne venovať, pravidelne rehabilitovať či prípadne ma celodenne navštevovať v nemocnici. Až dnes si v plnom rozsahu uvedomujem, ako veľmi ma ľúbili a čo všetko pre svoje dieťa museli obetovať. Spomínam si, ako som zatĺkala bolesť, len aby neboli smutní - to už som bola samozrejme staršia. A ani neviem vypovedať, ako som im dnes vďačná a ako veľmi si ich vážim a ľúbim ich," hovorí.


Po náročných rokoch prišlo obdobie, kedy sa Vlaďka cítila s pomocou liekov konečne oveľa lepšie. Vďaka svojej rodine a aj vlastnej pevnej vôli svoj boj s reumou nikdy nevzdávala i keď netušila, kedy ochorenie opäť vzplanie. Reuma sa totiž dá liečiť, ale nie vyliečiť, a tak vám neostáva nič iné iba nájsť tie zdroje sily, ktoré vám pomôžu sa s ňou naučiť žiť a nepoddať sa jej. A to by táto mladá dáma nikdy nedopustila. Splnila si sen a stala sa z nej zdravotná sestra, ktorá pomáha iným. 


Pracovný stres, intenzívne psychické i fyzické nasadenie sa neraz podpísali pod jej zhoršujúci zdravotný stav. Vtedy musel nastúpiť odpočinok, relax, rehabilitácie a liečivá minerálna voda. A takto to funguje v podstate neustále. Kúpele jej ochoreniu prospievajú najviac, ale samozrejme aj jej optimizmus. Priznáva, že ani teraz nie je každý deň úplne podľa jej predstáv a že má z budúcnosti a starostlivosti o vlastnú rodinu trochu strach. Dokonca prídu aj také chvíle, keď si neverí, trápi sa a smúti, ale je v nej zakorenený večný rojko a ten jej nedovolí prestať snívať a tešiť sa z každého dňa, lebo nikdy nevieme, čo nás ešte čaká a neminie.

V skratke o reume..

Keď kohokoľvek z nás postihne nejaká vážna choroba, zvyčajne to zasiahne najskôr naše nepripravené ľudské ego. V mnohých ľuďoch potom ochorenie vyvoláva depresiu, smútok, ba i zúfalstvo. V oblasti zdravotníckej osvety a informovanosti sa situácia v našej spoločnosti našťastie postupne mení k lepšiemu. Je dobré, keď pacienti vedia, čo je podstatou ich diagnózy, aká liečba bude nasledovať a aké majú možnosti do budúcnosti. Reumatické ochorenie môže pacienta čiastočne ochromiť aj spoločensky, ale nikdy nie je neskoro na návrat.

- Reumatoidná artritída je autoimunitné ochorenie, ktoré spôsobuje chronický zápal kĺbov. Neustály útok na zdravé kĺby vedie k zápalu a ak sa nelieči, hrozia deformácie kĺbov.

- Na svete žije približne 350 miliónov ľudí s reumatizmom, ktorý je často spájaný s vyšším vekom, pričom toto ochorenie sa môže objaviť kedykoľvek a to aj u mladších ročníkov, vrátane detí.

- Až 50 000 Slovákov má reumatoidnú artritídu.

- Ženy sú reumou postihnuté 3 x častejšie ako muži.

- Spúšťačom reumatického ochorenia môže byť nevyležané prechladnutie alebo infekt dýchacích či močových ciest.

- Včasnou diagnostikou, cielenou liečbou, rehabilitáciou a fyzikálnou terapiou je možné predísť deformitám ako aj operáciám a trvalej invalidite.

- Jeden z najjednoznačnejších symptómov reumatoidnej artritídy je ranná stuhnutosť, ktorá trvá aj niekoľko hodín.

- Život s týmto ochorením prináša mnohé aj emocionálne zmeny. Obdobia depresie, pocitu straty nádeje a dokonca myšlienok na samovraždu, ktoré môžu prichádzať opakovane. Vyrovnať sa s chronickým ochorením je ťažké.

- Dátum 12. október vyhlásila Svetová zdravotnícka organizácia ako Svetový deň reumatizmu. Jeho cieľom je zvýšiť povedomie o reumatických chorobách.

- Na Slovensku pôsobí už od roku 1990 Liga proti reumatizmu a od septembra 2014 aj Centrum sociálno-psychologickej podpory v Piešťanoch.


BRATISLAVA/ redakcia MyŽeny

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.