Domáce

K žene netrafila sanitka a zomrela. Vraj za smrť môžu husté kríky

sanitka zena.jpg

Zuzanin manžel sa sťažoval na posádku priamo u nadriadených. Kompetentní zo štátnej záchranky v odpovedi na sťažnosť píšu, že výjazd riadne prešetrili.

Záchranári, ktorí sa ponáhľali na pomoc, zostali zakliesnení v inej ulici. Osemnásť minút mladú ženu oživoval manžel sám. Žene už život nezachránili.

Zuzane prišlo zle, keď sedela za počítačom. Záchranárov volal manžel okamžite. Inštruovali ho, ako má žene pomôcť.  "Tá prvá pomoc jej nepomáhala, nerobilo to s manželkou nič a stále som cítil, že je potrebný lekársky zákrok, ktorý stále neprichádzal," hovorí ženin manžel Kornel. 

Operačné stredisko sanitku poslalo ihneď, no po 13 minútach od začiatku hovoru stále neprichádzala. "Som sa pýtal, kde toľko trčia aj som vyzýval dispečera, aby ma spojil s posádkou, aby som ich vedel navigovať," opisuje Kornel.  "Operátor sa pokúšal spojiť s posádkou, tá však bola obsadená," vysvetlil začiatkom júla hovorca Operačného strediska ZZS Boris Chmel.

Navigácia im vraj Neronetovu ulicu nenašla. Odbočili na Lopenícku, ktorá je s ňou rovnobežná. A tam zostali zakliesnení. "Cúvali celý kopec dole, nebyť môjho švagra, ktorého som tam poslal, tak je otázne, či by vôbec dorazili," myslí si Kornel.

Zuzanin manžel sa sťažoval na posádku priamo u ich nadriadených. Kompetentní zo štátnej záchranky v odpovedi na sťažnosť píšu, že výjazd riadne prešetrili.

"Vzniknutá situácia v danom čase a na danom mieste absolútne nesúvisí s navigáciou. Nič nenasvedčovalo tomu, že ulica pokračuje ďalej. Bola tma, ulica bola neosvetlená, boli tam husté kríky," tvrdí Zuzana Čižmáriková, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

Naša otázka znela, či to znamená, že keď záchranári pôjdu na výjazd niekde, kde budú husté kríky a ulica nebude osvetlená, neprídu za pacientom alebo prídu neskôr?
"Určite nie. Vždy záleží od situácie. Záchranár sa práveže obával, že by zablúdil, že pôjde do poľa do kopca a preto prišiel do poslednej osvetlenej ulice, ktorá bola. Všetkým je to samozrejme ľúto," vyjadrila sa Čižmáriková.

Osvetlenie a označenie ulíc má pod palcom magistrát. Miestna časť, pod ktorú ulica patrí, tvrdí, že sa doteraz nikto na nič nesťažoval. "Na základe vášho podnetu pôjde kompetentný pracovník vec preveriť a v prípade, že zistí nejaké nedostatky, bude to v súčinnosti s magistrátom riešiť," potvrdil hovorca mestskej časti Bratislava - Nové Mesto Marek Tettinger.

Pitevná správa potvrdila, že žene zlyhalo srdce. Podľa skúseného lekára zo záchranky v niektorých prípadoch nepomôže ani včasná pomoc - či už laická alebo profesionálna.
"Sú určité diagnózy, kedy sa nepodarí obnoviť činnosť srdca a krvný obeh, pretože to poškodenie srdca je závažné," dodal lekár a záchranár Viliam Dobiáš.

Zuzanin manžel podal sťažnosť aj na úrad pre dohľad. Na výsledok stále čaká. "Mojim zámerom je, aby ktokoľvek, keď si zavolá pomoc, aby mu prišla včas. Bývame v civilizovanej ulici v hlavnom meste, nebývame niekde v lese na samote. Manželku mi už nič nevráti, ale chcem aby sa toto už neopakovalo nikomu," vysvetlil manžel zosnulej ženy. 

 

BRATISLAVA/ TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti