Platené voľno pre čerstvých oteckov sa zaseklo. Ministerstvá sa stále nedohodli a čas sa im kráti

Platené voľno pre čerstvých oteckov sa zaseklo. Ministerstvá sa stále nedohodli a čas sa im kráti
Zdroj: shutterstock.com

Ministerstvo práce tak prichádza s ústupkom – miesto pôvodných 21 dní len 14.

Nie tri, ale dva týždne plateného voľna. Rezort práce ukrajuje z navrhovanej dovolenky pre novopečených oteckov, aby ju vôbec dokázal presadiť. Vyjednávania o zákone ale v koalícii viaznu. Bruselu sme sa pritom zaviazali, že otcovská dovolenka bude u nás najneskôr od augusta.

Umožniť mužom, aby partnerke pomohli v prvých dňoch po narodení bábätka a nestratili príjem. S takýmto návrhom na tri týždne, ktoré by oteckom preplácala Sociálna poisťovňa, prišiel ešte na jeseň minulého roka minister práce Milan Krajniak. Páry, ktoré plánujú potomstvo, sa potešili.

Problém ale je, že zákon sa zasekol na nesúhlase ministerstva financií. Rokovania medzi rezortmi sa nepohli ani za pol roka. Ministerstvo práce tak prichádza s ústupkom – miesto pôvodných 21 dní len 14. Muž by si takéto voľno mohol vybrať do 6. týždňov od narodenia dieťaťa s tým, že by sa mu odrátalo z neskoršieho nároku na materskú.

Otcovská dovolenka pritom nie je náš výmysel. Pýta si ju od nás Brusel, ktorý už pred tromi rokmi prijal smernicu o rovnováhe medzi pracovným a súkromným životom. Čas na to, aby sme ju prijali do nášho zákona, nám dal do augusta tohto roka, čo začína byť problém.

Pri podobných zmenách väčšine úradom trvá mesiace, kým sa na vyplácanie dávok dokážu pripraviť. Čím dlhšie sa ministerstvá medzi sebou dohadujú, tým je menej pravdepodobné, že do augusta stihneme záväzok voči únii splniť. 

Podľa našich informácií by koalícia mala o otcovskej dovolenke rokovať na budúci týždeň.

 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti