Domáce

Banán bez výčitiek? Musíte vyšliapať 30 poschodí

Banány

Začal sa Európsky týždeň pohybu, do ktorého sa zapoja milióny ľudí.

Stres, obezita, cukrovka, srdcovo-cievne ochorenie. Na každom kroku na nás číhajú civilizačné choroby. A pritom stačí tak málo - hýbať sa. Napríklad po schodoch.

Máte pred sebou 10 poschodí a dilemu, či použiť výťah alebo schody? Urobte radšej niečo pre svoje zdravie a choďte pešo.

Tak ako si to dnes vyskúšal študent stomatológie Matej Čech, ktorý sa rozhodol urobiť niečo pre zdravie. Šliapal na 10. poschodie a náš reportér Dušan Tokarčík to absolvoval s ním.

Na každom poschodí boli pripravení mladí medici, ktorí vám napríklad zmerali tlak. Medička Veronika Štureková tak urobila aj v prípade nášho reportéra na jednom z poschodí. Mal ukážkový tlak 130 na 80.


Na ďalších stanovištiach ste zistili aký je index vašej telesnej hmotnosti, prípadne či vám slúži pamäť a čuch alebo ste dostali možnosť rozhýbať si telo.

Tandem skoro na 10. poschodí zistil, že spálil približne 24 kcal. Ak by absolvovali ešte 30 poschodí, mohli by zjesť jeden banán

„Ak si môžete vybrať medzi výťahom a schodmi. Určite by som si vybral schody, pretože aj 2 minúty môžu podporiť vašu telesnú zdatnosť, kardiovaskulárny systém, naštartovať metabolizmus," povedal nám organizátor podujatia z Katedra telesnej výchovy a športu UPJŠ Peter Bakalár.

Do Európskeho týždňa pohybu sa odhadom zapojí až milión ľudí. Iba v Košiciach sú pripravené desiatky ďalších pohybových a športových podujatí.


KOŠICE/Dušan Tokarčík

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.