Domáce

Začal sa prelomový mesiac. Aspoň v počasí

Jeseň v parku - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Ráno prituhne, teploty cez deň budú okolo 20 stupňov.

Dnes sa začal prvý mesiac chladnejšieho polroka - október. Tento mesiac sa považuje za prechodné obdobie medzi teplým a chladným polrokom. Poďme sa pozrieť aké počasie bude prevládať v jeho prvých dňoch

Družica

Babie leto si na dnes zobralo voľno, a tak na Slovensku už od rána pribúdala od západu frontálna oblačnosť, ktorá priniesla úplne iné počasie na aké sme boli v uplynulých dňoch zvyknutí.

Čiastočne bude tento zvlnený studený front ovplyvňovať situáciu u nás aj zajtra, ale dobrou správou je, že sa bude postupne rozpadávať. Počasie tak zoberie do rúk tlaková výš, ktorej stred sa nachádza nad severovýchodnou Európou, a babie leto sa tak k nám opäť vráti.

Zrážky

Spomínaný frontálny systém priniesol do našej oblasti aj občasný dážď alebo prehánky, ktoré však boli len slabé. Naopak zrážky sa poriadne vybúrili nad Francúzskom, a tam spôsobili povodne a škody veľkého rozsahu.

U nás má zajtra opäť pršať, a to vo forme prehánok, alebo občasného dažďa, preto si dáždniky zatiaľ neodkladajte, a to najmä v oblastiach stredného a východného Slovenska.

Teploty

Vrámci Európy prevládajú stále vysoké teploty na juhovýchode a naopak, na severovýchod Európy už zateká veľmi studený vzduch, preto dnes napoludnie namerali v Moskve iba 5 stupňov a bolo tam aj poriadne veterno.

U nás zatiaľ teploty zostanú v celkom príjemnom intervale, aj keď k nám začne prúdiť od severu chladnejší vzduch. Zajtra sa bude naša krajina nachádzať v teplotnom pásme 15 až 20 stupňov.

Vietor

Vietor bol dnes na Slovensku pokojný a fúkal iba slabý premenlivý. Nič sa na tom nezmení ani zajtra, teda na väčšine územia bude vietor dosahovať rýchlosť okolo 5 až 10 km/h, ale na západe má fúkať od severu a trochu silnejšie, teda rýchlosťou zhruba do 20 km/h.

Október sa začal v typicky jesennom šate, teda od rána nás sprevádzalo pochmúrne hmlisté, alebo zamračené počasie.

Aj v Žiline bola obloha pokrytá oblačnosťou a cez deň vám aj slabo pršalo alebo mrholilo, takže terasy zostali dnes zatvorené. Zrážky sa ale vyskytovali nielen na severe našej krajiny, ale v podstate na celom strednom Slovensku.


Aj vo Veľkom Krtíši sa tvorili slabé prehánky a teplota sa pohybovala okolo 17 stupňov.

O niečo krajšie počasie prevládalo neskôr na západnom a východnom Slovensku, kde bolo dažďa oveľa menej, aj keď slnečné lúče zostali väčšinou skryté za oblakmi. Maximálna teplota sa dnes vyšplhala na 20 stupňov.

Doprava

Jeseň sa teda na Slovensku rozbehla v plnom prúde, a zatiaľ čo nám ukázala aj jej príjemnejšiu tvár- teda Babie leto, tak na druhej strane nám ráno dopraje aj pohľad na jej horšiu stránku, teda na husté hmly, ktoré sa v týchto dňoch vyskytujú na viacerých miestach.

V ranných hodinách ich očakávame najmä v údoliach, alebo pri vodných tokoch. Dohľadnosť môže byť znížená aj pre zamračenú a upršanú oblohu, takže jazdite veľmi opatrne!

Noc

Pred nami je oblačná až zamračená noc. Na mnohých miestach má pršať, alebo sa vyskytnú prehánky, takže spať sa nám bude pravdepodobne dobre.

Horšie to už bude ráno, kedy nás čaká chladnejší budíček. Vzduch sa cez noc ochladí na 14 až 11, ale na severe teplota poklesne do 7 až 8 stupňov a to všetko pri slabom premenlivom vetre.

Druhý októbrový deň bude veľmi podobný tomu dnešnému, aj keď pozitívne je to, že popoludní sa začne počasie postupne zlepšovať.

Západné Slovensko

Na západnom Slovensku bude teda spočiatku prevládať oblačné počasie, miestami ešte s prehánkami alebo občasným dažďom.

Popoludní sa už od západu začnú predierať spomedzi oblakov slnečné lúče a zrážky ustanú. Pri severnom vetre vystúpi denná teplota na 17 až 20 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku sa bude zajtrajší deň takisto niesť v znamení oblačného počasia, s prehánkami, či občasným dažďom.

Ale ako sa bude front presúvať ďalej na východ, tak sa bude od západu obloha vyjasňovať a zmenší sa aj zrážková činnosť. Na severe vystúpi teplota na 12 až 16, na juhu sa oteplí do 19 stupňov.

Východné Slovensko

Podobne bude aj na východe našej krajiny, ale tu sa frontálna oblačnosť zdrží najdlhšie. To znamená, že má byť oblačno s prehánkami, alebo občasným dažďom, ktorý sa vyskytne na viacerých miestach. Teplota sa bude pohybovať od 12 na severe do 18 stupňov na juhu krajiny.

Hory

V horských oblastiach bude zajtra pokračovať skôr oblačné počasie s občasným dažďom, alebo prehánkami. Keďže sú chodníky premočené a šmykľavé, tak si dávajte pozor, ak sa vyberiete na túru. V nadmorskej výške 1500 metrov bude zhruba 8 stupňov a ani v piatok sa počasie na horách výraznejšie nezmení.

Biopredpoveď

Ak ste meteosenzitívni, tak vás z dnešnej zmeny počasia mohla pobolievať hlava. Podobne na tom budeme aj zajtra, kedy nás v Biopredpovedi čaká 3, a to je mierna záťaž na náš organizmus.

Predpoveď do soboty

V ďalších októbrových dňoch budú stabilné najmä teploty,ktoré sa po celé obdobie budú pohybovať od 13 až 14, na severe, do 19 až 20 na juhu územia.

Počasie má byť celkom pokojné, ale v piatok a v sobotu sa budú ojedinele vyskytovať slabé prehánky, či občasný dážď. A nezbavíme sa ani ranných hmiel, takže s nimi rátajte aj naďalej.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.