Kajúcnik Boris Beňa z kauzy Judáš skončil s prísnejším trestom, ako tí, ktorých usvedčil

Kajúcnik Boris Beňa z kauzy Judáš skončil s prísnejším trestom, ako tí, ktorých usvedčil
Zdroj: TV Markíza

Teraz chce dosiahnuť novú dohodu. 

Priznal sa a svedčil proti svojim komplicom, odišiel však s horším trestom ako oni. Známy kajúcnik Boris Beňa teraz chce, aby súd jeho prípad posúdil znova. Odborník je presvedčený, že by mal uspieť.

Borisa Beňu zadržali na jeseň 2020 počas akcie Judáš. S políciou začal spolupracovať a odhalil svojich komplicov. Za to mu súd schválil dohodu o vine a treste s výsledkom trojročného podmienečného trestu a 14-tisícovej pokuty.

Neskôr sa rozbehol proces s jeho spolupáchateľmi. Bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Peter Gašparovič a expolicajt Ladislav Vičan dostali pôvodne vysoké tresty za úplatkárstvo.

Po odvolaní sa však z 11 a 10 rokov za mrežami stalo 22 a 20 mesiacov. Senát argumentoval tým, že prokuratúra a špeciálny súd skutok nadkvalifikovali. To, čo mali posudzovať ako podstatne miernejšiu nepriamu korupciu, posúdili ako prijímanie úplatku. 

Vo výsledku to znamená, že kajúcnik skončil s prísnejším trestom, než tí, ktorých usvedčil. Jeho obhajca podal návrh na obnovu konania.  

Ak súd obnovu konania povolí, tak sa celý prípad vráti do prípravného konania. Tam bude priestor na novú dohodu o vine a treste s podstatne zníženou trestnou sadzbou.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti