Konečne! Až dve tretiny nebankoviek by mali zmiznúť z trhu

Zmluva - ilustračná snímka
Zdroj: TV Markíza

Trestať nebankovky nebude len národná banka, ale aj inšpektori zo SOI.

Bič na nebankovky šľahá ďalej. Po zavedení maximálnej odplaty za pôžičky prišli na rad licencie. Kto bude chcieť požičiavať peniaze, čakajú ho prísnejšie pravidlá ako doteraz. Kompetentní očakávajú, že dve tretiny nebankových spoločností z trhu zmizne.

Vybavia si desiatky pôžičiek a nie sú schopní ich splatiť. Trend mnohých domácností, ktorý oberá ľudí o existenciu.

Podľa zákona z dielne financ majstra Petra Kažimíra musia mať nebankovky tak ako majú banky už dnes úverový register. Aby bolo jasné, kto si už koľko napožičiaval.

Zmeny začnú platiť na budúci rok

Ani pôžičky už nebude môcť poskytnúť hocijaká eseró. Kto má seriózny záujem, musí zložiť pol milióna eur základné imanie. Ale aj dokázať, že peniaze má z legálnych zdrojov. „Nebankovky musia mať licenciu a spĺňať také prísne podmienky ako banky," minister financií Peter Kažimír.

Sprísni sa aj dozor. Ak nebankovka porušovala zákony a požičala peniaze aj človeku bez toho, aby si overila jeho príjmy, trestať ju za to mala Slovenská obchodná inšpekcia.

„SOI-ka nezbavila nikoho oprávnenia podnikať, aj keď porušoval morálne či zákonné normy," vysvetlil Ivan Kahanec z Asociácie poskytovateľov spotrebiteľných úverov.

Po novom bude kontrolórom národná banka. Minister očakáva, že zákon pochová väčšinu nebankoviek. Kažimír si myslí, že to pomôže prečistiť trh a o dve tretiny poklesne počet nebankoviek.


BRATISLAVA/Zuzana Fečová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti