Stovky filmov a seriálov, obľúbené programy TV Markíza skôr ako v televízii, atraktívne športové prenosy, a to všetko bez reklám a bez viazanosti.
Vyskúšať na 7 dní zadarmoNie je to tak dávno, čo sa spomínala soľ pre cestárov a podobné "dobrotky".
Slováci dlhé roky zvyknú nakupovať potraviny v zahraničí, pretože sú lacnejšie než doma. Potvrdzuje to aj analýza Poštovej banky z údajov Eurostatu (európsky štatistický úrad). Najlacnejšie je podľa nej v Poľsku, kde boli vlani ceny nižšie o 30 percent. Nízka cena však má aj svoje negatíva. Nie je to tak dávno, čo prepukol škandál so soľou pre cestárov či konským mäsom.
"V cenovej vojne medzi Slovenskom, Českom a Poľskom jednoznačne vyhráva Poľsko, kde je drvivá väčšina potravín najlacnejšia," napísali analytici Poštovej banky.
Poľsko ťaží z veľkosti svojho trhu (takmer 39 miliónov obyvateľov) či dane z pridanej hodnoty na potraviny (menej než desať percent, kým na Slovensku 20 percent).
S cenami potravín sa v Európe výrazne manipuluje. Od daní cez dotácie pre poľnohospodárov
Neraz je však za výhodnou cenou aj nízka kvalita výrobkov. Navyše čím nižšia je DPH, tým menej peňazí sa vyzbiera do verejného rozpočtu a Poľsko sa zadlžovalo tak rýchlo, že tamojší politici sa rozhodli minúť zhruba 38 miliárd eur, ktoré si ľudia nasporili na budúce dôchodky v súkromnom dôchodkovom systéme.
Na opačnej strane cenového rebríčka potravín než je Poľsko, stojí Fínsko. Jedlo tam bolo v minulom roku o 40 percent drahšie než u nás. No kým Fíni v roku 2013 zarábali v priemere približne 3500 eur mesačne, Slováci necelých 850 eur.
Prehľad cien vybraných potravín: