Domáce

Bolerázanovi, ktorý našiel s detektorom poklad storočia, hrozí až päť rokov za mrežami

Archeologický nález z Bolerázu.
Archeologický nález z Bolerázu. Zdroj: Polícia

Polícia uňho zaistila 1029 mincí, niekoľko desiatok prsteňov, krížikov, 93 rôznych artefaktov, slovanskú hrivnu z 9. storočia, bojovú sekeru, tzv. bradaticu rovnako z tohto obdobia, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie z obdobia novoveku.

Polícia obvinila v týchto dňoch 23-ročného muža z Bolerázu, ktorý neoprávnene prehľadával detektorom archeologicky významné miesta. Je obvinený z prečinu poškodzovania a znehodnocovania archeologického dedičstva. Hrozí mu trest odňatia slobody na jeden až päť rokov. Informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Mária Linkešová.

Ako uviedla, celý prípad sa začal všímavosťou archeológa, ktorý videl muža pri železničnej trati v obci Šelpice v okrese Trnava, ako s detektorom kovov prehľadával okolie. Upozornil ho, že vykonáva nedovolenú činnosť a privolal políciu. Po preverení okolností a získaní dostatočných informácií dostala polícia súhlas na vykonanie domovej prehliadky. Polícia tak začiatkom roka zaistila 1029 mincí, niekoľko desiatok prsteňov, krížikov, 93 rôznych artefaktov, slovanskú hrivnu z 9. storočia, bojovú sekeru, tzv. bradaticu rovnako z tohto obdobia, rôzne poľnohospodárske a remeselnícke náradie z obdobia novoveku.

Zdroj: Polícia

"Všetky zaistené predmety sme podrobili znaleckému skúmaniu, na základe ktorého môžeme povedať, že archeologické nálezy sa našli v katastrálnom území obcí Boleráz, Šelpice a Bohdanovce nad Trnavou," priblížila Linkešová s tým, že v katastri obce Bohdanovce sú náleziská z doby bronzovej, neolitickej a početné germánske osídlenia z doby rímskej. Archeologické predmety ocenili odborníci na viac ako 6,700 eur. Hľadač pokladov z Bolerázu konal v rozpore so zákonom.

"Podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu je nálezom každá vec pamiatkovej hodnoty. Ak takúto vec niekto nájde mimo povoleného výskumu, nález treba ohlásiť krajskému pamiatkovému úradu priamo alebo prostredníctvom obce," vysvetlila hovorkyňa.

Muž je obvinený z toho, že najmenej od roku 2012 do mája 2013 vyhľadával s detektorom bez povolenia archeologicky cenné predmety a mince, ktoré si ponechal a ďalej prechovával. Trestnú činnosť páchal aj napriek tomu, že bol rozhodnutím Krajského pamiatkového úradu v Bratislave uznaný vinným z priestupku podľa pamiatkového zákona. Teraz mu môže hroziť trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Zdroj: Polícia
 

TRNAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.