Domáce

Kto klame o plyne?

Plyn
Zdroj: TASR

Už týždne nás zásobujú správami o obmedzených dodávkach energetickej suroviny z Ruska.

Už týždne nás zásobujú správami o obmedzených dodávkach zemného plynu z Ruska - v stredu 1. októbra hovoril premiér Robert Fico, že už dostávame len polovicu z bežného množstva - ale tamojší gigant Gazprom obmedzovanie toku energetickej suroviny odmieta.

Vraj bol v uplynulých desiatich dňoch tok plynu stabilný a denne prúdi cez Užhorod na Slovensko 48,1 milióna kubických metrov plynu. Tvrdí to hovorca Gazpromu Sergej Kuprijanov.  

Zdá sa, že na medzivládnej úrovni sa konflikt postupne upokojuje, ale na východe Ukrajiny sa stále strieľa

Predstavitelia Slovenska doposiaľ jednoznačne nepovedali, aké príčiny vidia za údajným obmedzovaním dodávok. Špekuluje sa, že by mohlo ísť o "pomstu" Moskvy za pomoc Ukrajine. Analytici považujú výkyvy v dodávkach plynu skôr snahy zvýšiť jeho cenu.

Medzičasom pokračujú rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorej Rusi dodávky plynu zastavili, pretože žiadajú splátky dlhu.

Kyjev a Moskva sa podľa dostupných informácií v piatok 26. septembra v Berlíne dohodli na takzvanom zimnom balíku dodávok -  Ukrajina uhradí časť svojho dlhu (do konca októbra majú Ukrajinci zaplatiť 1,6 miliardy eur a do konca decembra ďalších 870 miliónov eur, takže ostane dlžoba ešte zhruba 1,7 miliardy eur) a za to získa počas zimných mesiacov minimálne päť miliárd kubických metrov suroviny.

MOSKVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.