Najvyšší súd má oddnes novú šéfku. Kiska vymenoval Švecovú

Šéfka Najvyššieho súdu Daniela Švecová
Zdroj: TASR

Novinárom po menovaní povedala, že ak bude treba, urobí aj razantné zmeny.

Prezident Andrej Kiska vymenoval dnes Danielu Švecovú za predsedníčku Najvyššieho súdu (NS) SR. Urobil tak po návrate zo zahraničnej pracovnej cesty v USA.

"Všetci vnímame, že vaše dnešné vymenovanie je čímsi výnimočné nielen pre Najvyšší súd SR, pre celú justíciu, ale pre celé Slovensko," povedal novovymenovanej šéfke NS SR prezident Kiska. Dodal, že slovenská justícia je už dlho kritizovaná právnikmi, politikmi, diplomatmi, ale aj sudcami.

Podľa hlavy štátu bolo zvolenie Švecovej prijaté s nádejou, že sa skončila jedna éra a že nová predsedníčka k tomu prispeje svojím nasadením, životnou skúsenosťou, odvahou a rozvahou, že prijme opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu dôveryhodnosti Najvyššieho súdu, ale aj justície. Kiska jej zaželal, aby to dokázala.

"Musím sa najskôr zoznámiť s agendou, ktorá mi zostala, musím preštudovať spisy, potom zistím, čo urobím," odpovedala Švecová na novinársku otázku, čo urobí ako prvé vo funkcii.

Aj keď ju zvolili 16. septembra, ešte v kancelárii predsedu súdu nebola, lebo ju prezident nevymenoval

Zopakovala, že chce zvýšiť dôveryhodnosť NS SR, zrýchliť konanie na súde a zvýšiť kvalitu súdneho rozhodovania.

Ak bude treba, urobí aj razantné zmeny. K pochybnostiam bývalého predsedu Štefana Harabina o zákonnosti volieb predsedu NS SR uviedla, že samotná skutočnosť, že ju prezident vymenoval do funkcie, odstraňuje všetky rozpory.

Danielu Švecovú zvolili za predsedníčku NS SR členovia Súdnej rady SR 16. septembra. V opakovanej tajnej voľbe vtedy získala 11 hlasov členov Súdnej rady, proti nebol nikto, štyria sa zdržali. Jej protikandidát Daniel Hudák získal dva hlasy, dvaja boli proti a 11 sa zdržali.

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti