Súd o väzbe pre Makóa a Beňu v pondelok nerozhodol. Advokát tvrdí, že ich obvinenie je zasahovanie do právomoci súdov

Rozhodovanie o návrhu na vzatie do väzby bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby (SIS) Boris Beňu prerušili do utorka (5. 4.) do 16.30 h. Informoval o tom za súd Pavol Adamčiak.

​K návrhu na väzbu sa v pondelok (4. 4.) ráno na sociálnej sieti vyjadril Kubina. „Lehota na podanie návrhu na väzbu končila o 8:15 hod. Služby sudcov sa však striedali už o 8:00, kedy od sudcu Kapinaja (a zastupujúceho sudcu Poslucha) prevzala službu podľa rozvrhu práce sudkyňa Halvoňová (a zastupujúci sudca Fitt). Preto si prokurátor počkal a návrh na súd doručil niekedy medzi 8:00 a 8:15 hod., teda počas posledných 15 minút lehoty. Vychádza mi to teda takto: Prokurátor si veľmi želal sudcu Kapinaja. Keď však prokurátor zistil, že namiesto sudcu Kapinaja (ktorý bol namietnutý a chcel sa tomu vyhnúť) by rozhodoval sudca Posluch, pozrel sa na hodinky a začal počítať. Uzavrel to tak, že keď už sudcu Kapinaja mať nemôže, tak nech to dostane aspoň sudkyňa Halvoňová, prípadne jej zastupujúci sudca Fitt, ale v žiadnom prípade nie sudca Posluch,“ uvádza Kubina na svojom facebooku.

Krajská prokuratúra Bratislava sa v tejto súvislosti ohradila voči urážlivým vyjadreniam rôznych subjektov na adresu dozorového prokurátora v uvedenej veci. Riešenie trestnej veci v mediálnom priestore, a to i uvádzaním rôznych neprávd, špekulácií a konšpirácií, považuje za "neprípustnú snahu ovplyvňovať trestné konanie s cieľom ovplyvniť vo veci subjekty trestného konania".

"Dozorový prokurátor Krajskej prokuratúry Bratislava vo veci vykonáva dozor striktne v zmysle právnych predpisov," uviedol hovorca Generálnej prokuratúry Dalibor Skladan. Tiež pripomenul, že osoba službukonajúceho prokurátora, ktorý podával návrh na vzatie obvinených do väzby, je odlišná od osoby dozorového prokurátora, ktorý má uvedenú vec pridelenú, teda dozorový prokurátor nepodal návrh na vzatie obvinených do väzby.

Špeciálna prokuratúra odmieta akékoľvek manipulácie vo vyšetrovaniach. V súvislosti so zadržaním dvoch kľúčových svedkov v kauze Vladimíra Pčolinského a Zoroslava Kollára naznačujú, že môže ísť opäť o snahu zvrátiť vyšetrovanie paragrafom 363. Hovoria o silnom tlaku z Generálnej prokuratúry na predloženie spisu.

​Pokračuje vojna v polícii?

Ľudovít Makó a Boris Beňa opäť skončili v putách. Tentokrát ich ale zadržali policajti z okresu, a to pre ich svedectvá v kauze údajného úplatku pre bývalého šéfa tajných Vladimíra Pčolinského. Vyšetrovateľ oboch mužov viní z toho, že klamlivo vypovedali.

Potom, čo rozpustili špeciálny inšpekčný tím, ktorý mal odhaľovať údajné manipulácie vo výpovediach, prebral štafetu zdá sa okres. Po kľúčových svedkoch mnohých káuz, ktoré vyšetruje NAKA, si prišli v sobotu ráno (2.4.).

Súvisiaci obsah

​Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu priviezli na okresné riaditeľstvo v Bratislave, kde ich vyšetrovateľ stíhal pre krivé obvinenie a krivú výpoveď. „Celé je to neopodstatnené, vyrobené a vymyslené. Dalo by sa povedať, že ten obsah zodpovedá aj tomu dátumu na uznesení - že 1. apríl,“ reagoval na zatknutie Peter Kubina, advokát Borisa Beňu.

Obvinenia bývalého námestníka SIS a exšéfa daňových kriminalistov sa týkajú prípadu Vladimíra Pčolinského. Ten opätovne čelí stíhaniu z prijímania 20-tisícového úplatku, ktorý mu mal poslať Zoroslav Kollár za to, aby mu dala tajná služba pokoj. Práve Beňa bol ten, kto o tom prehovoril prvý.

Pčolinský bol pre obvinenie vo väzbe, potom ale zasiahla generálna prokuratúra. Cez paragraf 363 mu stíhanie zrušili. Vyšetrovateľ ho ale znovu obvinil a práve v týchto dňoch s prípadom finišuje. Advokátovi Borisa Beňu sa táto akcia zdá zvláštna, najmä pre načasovanie. „Myslím si, že je to celé vytvorené na to, aby sa vytvorila nejaká kulisa alebo zámienka pre pokus o opätovné zrušenie toho obvinenia na základe paragrafu 363,“ uviedol. 

Vladimír Pčolinský tvrdí, že žiadny úplatok nevzal. Akcia zrejme súvisí s tým, že ešte vlani v lete z Leopoldova podával trestné oznámenie. Obaja kľúčoví svedkovia však na svojich výpovediach trvajú a odmietajú, že by klamlivo vypovedali.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti