Aj vám stúpa tlak, len čo zočíte tlakomer?

Tlakomer - ilustračná snímka.
Zdroj: shuterstock.com

Z niektorých ľudí dokáže urobiť pacientov, aj keď nimi možno ani nie sú.

Len ho zočia - a už im stúpa tlak. A tak ho rodinní príslušníci radšej schovávajú kde sa dá. Reč je o tlakomere a ľuďoch, z ktorých tento prístroj dokáže urobiť pacientov, aj keď nimi možno ani nie sú.

Jednoducho sa s ním nevedia skamarátiť. Stačí keď ho vidia ležať na poličke a ich krvný tlak stúpa do nečakaných výšok. Vysoký počet pacientov ale dá sa povedať zdravých ľudí príde do ambulancie a má možno z dvoch dôvodov vyšší tlak. „Ten prvý je syndróm bieleho plášťa a ten druhý je...ak pacient pribehne rozbehnutý v každodennom zhone a nedostatočný čas si posedí v tej čakárni," vysvetlila nám kardiologička Iveta Šimková.

Ďalšia kapitola je "domáca ambulancia" a ľudia, ktorí sa od tlakomeru nevedia odtrhnúť. Hlavne pacienti, ktorým lekár povie, že si treba tlak merať dvakrát za deň, tak to má byť dvakrát a nie osemkrát.

Viete si správne odmerať tlak?

Stres je neviditeľný nepriateľ, ktorý sa podpisuje pod vaším zdravým. A v niektorých prípadoch aj na vašom tlaku. „Je pravda, že je to také samonabaľovanie sa, namieram si hraničný alebo troška vyšší a ten ďalší bude zasa o troška vyšší," vysvetlila Šimková.

Nemusí to byť pravidlom, no lekári ktorých sme oslovili majú s takýmito pacientmi skúsenosti. Vysoký tlak netreba podceňovať, no závislosť od tlakomeru vám určite nepomôže.

Lekári radia - najprv 5 - 10 minút oddychovať a až potom si posediačky odmerať tlak. Treba pri tom myslieť, že tlakomer neodzrkadľuje len vaše fyzické zdravie , ale aj psychickú pohodu.


BRATISLAVA/Soňa Juricová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.