Padol definitívny verdikt v kauze Cervanová. Špekulácie však asi neukončí

Ľudmila Cervanová
Zdroj: TV Markíza

Zmiznutie študentky v roku 1976 rozpútalo jeden najkontroverznejších prípadov v dejinách Slovenska.

V kauze zmiznutia študentky Ľudmily Cervanovej, ktorú naposledy videli živú v lete 1976, zrejme padol definitívny verdikt. Vyniesol ho Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP).

Ten odmietol sťažnosť šiestich odsúdených, pretože vraj mali primerané možnosti obhajoby. Zároveň sa však nezaoberal súdnym procesom z čias socializmu, po ktorom mužov poslali za mreže.

"Vo svojom rozhodnutí v prvom rade konštatoval, že nemá právomoc zaoberať sa tou časťou trestného konania, ktorá prebehla pred rokom 1992, kedy Dohovor na ochranu ľudských práv a základných slobôd nadobudol účinnosť vo vzťahu k bývalej ČSFR," informovala hovorkyňa ministerstva spravodlivosti Alexandra Donevová.

Vraj mali možnosť hájiť saEurópsky súd sa vyjadril k obnovenému procesu, ktorý vyvrcholil v roku 2006, keď Najvyšší súd nielen odmietol výhrady odsúdených, ale trom dokonca zvýšil tresty.

"S poukazom na to, že úlohou ESĽP nie je hodnotiť dôkazy, a že vnútroštátne súdy po dôkladnom uvážení uviedli dôvody, pre ktoré odmietli vykonávať ďalšie dokazovanie, ESĽP nepovažoval postup vnútroštátnych súdov za porušenie práva sťažovateľov na obhajobu," informovala hovorkyňa.

Sťažovatelia vraj mali možnosť predložiť svoje argumenty aj vyjadriť sa k dôkazom.

Odsúdení na objednávku?Prípad je zrejme najkontroverznejším súdnym procesom v dejinách Slovenska. Šesticu mužov totiž odsúdili až šesť rokov po Cervanovej zmiznutí v septembri 1982. Odsúdení opakovane poukazovali napríklad na to, že viaceré svedectvá z roku 1976 protirečili vyjadreniam svedkov, ktoré vyšetrovatelia spísali do nového spisu s odstupom niekoľkých rokov.

Hoci sa pri vyšetrovaní niektorí z nich k činu priznali, pred súdom svoju vinu popreli a tvrdili, že sa zlomili pod hrubým policajným nátlakom. Pravdivosť ich tvrdenia naznačuje aj to, že všetci po prepustení z väzenia úspešne absolvovali testovanie na detektore lži.

Dlhodobo sa špekulovalo, že mužov odsúdili na politickú objednávku, keď sa po niekoľkých rokoch čakania na odsúdenie vinníkov obrátila listom Cervanovej mama na vtedajšieho prezidenta Gustáva Husáka.

Veľká časť verejnosti je však presvedčená, že odsúdení Cervanovú naozaj uniesli, znásilnili a zavraždili.

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kauza Cervanová

Dôležité udalosti