Domáce

Prvý víkendový deň bude o niečo oblačnejší

Zamračené počasie
Zdroj: shutterstock

Na strednom a východnom Slovensku, kde bude zasahovať frontálna oblačnosť, ktorá sa iba pomaly rozpadáva, ale zrážky budú iba slabé.

O miesto v atmosfére nad Európou momentálne bojujú dva tlakové útvary, no a ktorý z nich zvíťazí a aké počasie nám prinesie v nasledujúcich dňoch.


Družica

Nad severovýchodnou Európou sa nachádza mohutná tlaková výš, ktorá ovplyvňuje už dlhšiu dobu počasie práve tam. Súčasne od východu až juhovýchodu pôsobí na počasie frontálna oblačnosť, ktorá je spojená s tlakovou nížou vo vyšších hladinách ovzdušia. Práve odtiaľ budú prichádzať zrážky a oblačnosť k nám ešte aj v sobotu, takže nám na jeden deň karty v počasí zamieša práve táto tlaková níž. Pekne slnečno je nad západnou Európou a v ďalších dňoch si po ranných hmlách budeme užívať slnko už aj my, na Slovensku.

Zrážky

Zrážky sú v rámci Európy sústredené najmä nad centrálnym stredomorím. U nás treba rátať s výskytom ojedinelých prehánok, alebo občasného dažďa, ktoré sa vyskytnú kdekoľvek vrámci Slovenska. Lokálne môže napršať do 10 litrov na meter štvorcový.

Teploty

Čo sa týka teplôt, tak dovolenky sú stále ešte aktuálne nielen v Turecku, ale aj v Španielsku, kde sa teploty šplhajú na 30 stupňov. U nás na Slovensku sa po chladnom ráne vzduch oteplí od 15 stupňov na severe do 20 stupňov na juhu a taký bude aj teplotný interval, v ktorom sa bude naša krajina v nasledujúcich dňoch nachádzať. Výrazne nižšie teploty sú teploty na severovýchode Európy, kde sa vzduch v tlakovej výši poriadne v nočných hodinách ochladzuje. Počas dňa tam napríklad v Moskve teplota vystupuje už len na 6 až 8 stupňov.

Vietor

Ten je zatiaľ celkom príjemný a fúka prevažne len slabo, niekde od severu, ale nie je v počasí dominantný. V sobotu bude takisto fúkať prevažne slabý až mierny juhovýchodný, teda rýchlosťou maximálne do 20 km/h.

Doprava

Na cestách by mal po piatkových popoludňajších kolónach zavládnuť víkendový pokoj. Cesty budú prázdnejšie a ani počasie nebude, okrem ranných hmiel, dopravu komplikovať. Samozrejme v oblasti horských úsekov pozor na popadané lístie a zver, ktorá môže byť v ranných hodinách v hmlistom počasí dezorientovaná.

Noc

V noci sa obloha postupne začne od východu zaťahovať oblačnosťou, z ktorej bude miestami slabo mrholiť, alebo slabo pršať. V ranných hodinách sa budú v nižších polohách tvoriť už spomínané početné hmly, alebo nízka oblačnosť. Do rána sa vzduch ochladí na 12 až 9, na severe na 6 stupňov.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska sa v ranných hodinách samozrejme budú tvoriť hmly, alebo nízka oblačnosť. Po jej rozplynutí bude prevládať polooblačné až oblačné počasie, na niektorých miestach s mrholením, alebo slabým občasným dažďom. Teplota bude príjemná, vhodná napríklad aj na grilovačku. Vzduch sa popoludní oteplí na 17 až 19 stupňov.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku bude o niečo viac nielen oblačnosti ale aj zrážok, ktoré sa vyskytnú vo forme prehánok, alebo občasného dažďa, či slabého mrholenia. V severných okresoch vystúpi teplota na 11 až 16, na juhu do 19 stupňov.

Východné Slovensko

Na východe slovenska bude oblačno, na viacerých miestach s prehánkami, s občasným dažďom, alebo môže aj mrholiť. Teplota sa tu popoludní vyšplhá od 11, na severe, do 19 stupňov.

Hory

Na horách ešte nebude obloha úplne bez mrakov. Stále sa môžu nejaké vyskytnúť a tiež aj prehánky, či občasný dážď. Vo vysokých horských polohách môže dokonca slabo zasnežiť. Na podhorí treba rátať s hmlami, alebo nízkou oblačnosťou, ktorá sa však postupne rozplynie. V nadmorskej výške 1500 metrov bude chladno a to len okolo 5 až 6 stupňov.

Predpoveď do pondelka

V ďalších dňoch nás čaká, okrem nedele, kedy sa ešte môžu vyskytnúť nejaké slabé prehánky, postupňe ustálené jesenné počasie babieho leta. To znamená, že v ranných hodinách sa budú tvoriť hmly, alebo nízka oblačnosť. Ale tak, ako sa bude vzduch otepľovať, tak sa bude aj hmla rozpúšťať.

Postupne bude iba malá oblačnosť. Teploty pôjdu postupne hore. Na severe má byť od 13 do 15, na juhu do 21 stupňov. Samozrejme pri hmle bude chladnejšie.

BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti