Marian Kotleba je vinný, ale do väzenia nepôjde. Dostal podmienku a skončí ako poslanec

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Marian Kotleba je vinný! Najvyšší súd SR mu ale napokon zmiernil trest oproti rozsudku Špecializovanému trestnému súdu. Namiesto štyroch rokov a štyroch mesiacov vo väzení dostal podmienku. Predsedu ĽSNS odsúdili za miernejší paragraf prejavu sympatií k neonacizmu na šesť mesiacov s podmienečným odkladom na rok a šesť mesiacov. Automaticky stratil aj mandát poslanca v Národnej rade.

„Od začiatku sa tu hralo len o môj poslanecký mandát. Ani jeden z advokátov ani sekundu neuvažoval nad tým, že by to mohlo skončiť ako nepodmienečný trest, pretože podľa právneho posúdenia to videli na oslobodenie,“ vyjadril sa pre TV Markíza Marian Kotleba.

V parlamente ho nahradí Slavěna Vorobelová, predsedníčka Národnej koalície, ktorá figurovala na kandidátke ĽSNS v posledných parlamentných voľbách. 

Predseda odvolacieho senátu NS SR Pavol Farkaš zdôraznil nielen nacistickú a neonacistickú symboliku čísiel 14 a 88, ale aj termín odovzdávania šekov - výročie vyhlásenia Slovenského štátu. Kotleba podľa súdu týmto spôsobom "oslavoval vznik Slovenského štátu založeného aj na princípoch fašizmu a nacizmu".

NS SR však na rozdiel od ŠTS nedospel k záveru, že by Kotleba tieto ideológie propagoval. "Takéto konanie nebolo spoľahlivo a bez akýchkoľvek pochybností preukázané," dodal predseda senátu. Ako ďalej uviedol, odsúdený sa trestného činu dopustil v pozícii predsedu ĽSNS a súčasne vo funkcii predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja.

Počas odvolacieho procesu nahlásili bombu, Kotleba zas zverejnil fotku s chorým synom

Odvolací proces sa uskutočnil aj napriek jeho neúčasti. Senát Najvyššieho súdu (NS) SR po krátkej porade rozhodol, že ospravedlnenie obžalovaného nie je riadne a dostatočne hodnoverne odôvodnené. Obžalovaný zdôvodnil svoju neprítomnosť ošetrovaním chorého syna.

Marian Kotleba uverejnil v utorok doobeda aj príspevok na sociálnej sieti, v ktorom reagoval na prebiehajúci proces.

„Práve som sa z médií dopočul, že na námietku prokurátora súd rozhodol o tom, že bude pokračovať v konaní aj bezo mňa, aj keď som výslovne požiadal, aby pojednával len v mojej prítomnosti a doručil som im OČR-ku. Takýto postup považujem za absolútne protizákonný, pretože je v priamom rozpore s § 293 Trestného poriadku!“ uviedol.

Napísal tiež, že v noci mal jeho syn mal horúčku a zverejnil aj spoločnú fotografiu.

Pojednávanie bolo ešte pred tým nakrátko prerušené pre nahlásenú bombu. Tá sa napokon nenašla.

ŠTS odsúdil Kotlebu na viac ako štyri roky

Pôvodne sa malo na NS SR verejné zasadnutie uskutočniť 8. marca. Zrušili ho z dôvodu Kotlebovej žiadosti o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry.

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) neprávoplatne odsúdil Kotlebu ešte v októbri 2020. Viac ako štvorročný trest by si mal odpykať v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Sudkyňa ho vtedy uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd.

Kotleba rozdával kontroverzné šeky v hodnote 1488 eur 14. marca 2017, teda v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Trom rodinám ich odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici. Znalci pred ŠTS potvrdili, že čísla 14 a 88 sú medzinárodnou šifrou medzi pravicovými extrémistami. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti