Domáce

Ukrajina sčasti vyriešila plynovú krízu. Pomôže aj Slovensko

Plyn
Zdroj: TASR

Statoil a Naftogaz uzatvorili kontrakt na dodávku plynu na Ukrajinu cez naše územie.

Nórska spoločnosť Statoil uzatvorila kontrakt s ukrajinskou plynárenskou spoločnosťou Naftogaz o dodávke plynu z Nórska cez územie Slovenska. Uviedol to pre ruskú agentúru TASS hovorca nórskej spoločnosti.

"Statoil podpísal kontrakt s novým zákazníkom na európskom trhu s plynom. Kontrakt so spoločnosťou Naftogaz zabezpečuje dodávky plynu (na Ukrajinu) cez územie Slovenska," uviedol hovorca Statoilu.

Kontrakt je krátkodobého charakteru a ani objem dodávok nie je vysoký

Ukrajina už skôr informovala, že má záujem o dodávky plynu zo severskej krajiny. Nórsky denník Aftenposten napísal, že o tejto téme diskutoval minulý týždeň v Nórsku predseda ukrajinského parlamentu Oleksandr Turčynov so svojím nórskym kolegom Olemicom Thommessenom.

Šéf nórskeho parlamentu pre denník povedal, že Kyjev má záujem o dlhodobú spoluprácu v oblasti energetiky s cieľom zredukovať svoju závislosť od dodávok energií z Ruska.

O zníženie závislosti od Ruska sa usilujú aj ďalšie bývalé štáty Sovietskeho zväzu. Nedávno podpísal Statoil významný kontrakt s litovskou spoločnosťou Litgas o dodávkach skvapalneného plynu (LNG).

Na základe kontraktu bude litovská strana kupovať v najbližších piatich rokoch od Nórov 540 miliónov kubických metrov (m3) plynu ročne. Stanovený objem je minimálny na chod LNG terminálu v prístave Klaipéda, ktorý by mali spustiť do prevádzky koncom tohto roka, dodala agentúra TASS.

KYJEV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.