Aj mozog potrebuje naštartovať. Tu je strava, ktorá mu pomáha

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Je to centrálny "počítač" tela, o ktorým sa musíme dennodenne starať po všetkých stránkach.

Zo všetkého, čo zjeme, si mozog uchmatne dvadsať percent. No na správne fungovanie a lepšiu pamäť potrebuje špeciálne menu. Prezradíme vám, ako svoju hlavu správne naštartovať.

Vonkajší alebo vnútorní rušiči. Tí vonkajší môžu mať podobu hlasných kolegov v práci. Vnútorne nás môže rušiť napríklad zlé svedomie. Tak či onak, nedokážeme sa sústrediť. No dokážeme sa to naučiť.

„Koncentrácia je nie ako samostatný produkt mozgu, ale je to vlastnosť pozornosti, takže je dôležité, aby človek sa vedel, aby mal dobre vytrénovanú pozornosť," hovorí konzultantka Eva Šuleková.

Okrem cvičenia pomáha aj jedlo

Náš mozog totiž potrebuje stály a najmä pravidelný prísun kalórií. Nie však krémeše, rezne a bôčiky, po ktorých budeme schopní akurát tak odfukovať. „Po príjme potravy môže človek... odkrví sa mu hlavu, nie je schopný práce," vysvetľuje lekár Tibor Baranec.

Oriešky, ľanové, či tekvicové semienka, ale aj omega-3 mastné kyseliny., ktoré nájdeme v rybách. Tuk od seba izoluje dráhy, medzi ktorými v mozgu behajú signály z bunky do bunky.

Zdroj: Shutterstock.com

A samozrejme koncentráciu zlepší aj horká čokoláda. „Je blahodárna kvôli svojmu, minerálom, vitamínom, antioxidantom," dodáva fyzioterapeutka Erika Bršelová.

Všetky tieto dobroty treba aj niečím zapiť. Odborníci odporúčajú miesto kávy vodu alebo zelený čaj. Ten miesto kofeínu obsahuje teín, ktorý zlepšuje koncentráciu. A ako dezert si môžeme naservírovať vieru, že nám to všetko aj skutočne pomôže."

Menu pre mozog

cvikla - lepší duševný výkon
vajíčka - pamäť a nálada
špenát - prevencia demencie
banány - zaháňajú únavu
čučoriedky - pamäť

Podľa psychológa Tibora Hrozáňa vnútorná vsugerácia je nesmierne dôležitá. „Ten vnútorný postoj k tomu, to otváranie sa pre to, hľadanie cesty pre to."

Mozog je totiž tvárny a nepreskúmaný, o čom sa presviedčame každý deň. Naša pamäť má tendenciu zlé okamihy vyhodiť a uchovať len tie dobré. Nie je to náhoda, pretože najviac si zapamätáme práve vtedy, keď sme šťastní a v euforickom euforickom vytržení.


BRATISLAVA/Henrieta Hajtová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.