Domáce

Nečakané. Súd dal za pravdu Slovákovi, ktorý žiada prácu

Súd

Odvolával sa na ústavu.

Na prácu mám nárok, pretože mi to zaručuje ústava. S týmto predpokladom sa pustil do boja o zamestnanie Robert Burgan z Handlovej. A nedávno sa dočkal priaznivého verdiktu súdu.

Ešte raz

Uspel totiž so sťažnosťou na štátne Centrum právnej pomoci v Banskej Bystrici, ktoré mu v jeho zápase odmietlo pomôcť.

Krajský súd v Bratislave centru nariadil, aby sa Burganovou žiadosťou o pomoc opäť zaoberalo, pretože jeho pracovníci zákonne nezdôvodnili, prečo sa do prípadu odmietli pustiť.

"... musí svoje rozhodnutie náležite odôvodniť," nariadil súd štátnej organizácii.

Odškodné či niečo iné?

Centrum právnej pomoci po súdnom rozhodnutí vyzvalo Burgana, aby svoju žiadosť doplnil. Musí sa pritom vraj rozhodnúť, čo presne chce.

Burgan je totiž presvedčený, že zákony sú napísané tak, že môže žiadať nielen prácu, ale aj odškodné za obdobie, v ktorom mu nebola poskytnutá.

"Preto nám uveďte, čoho sa presne domáhate, či chcete viesť konanie pred Ústavným súdom SR, alebo chcete viesť konanie pred všeobecným súdom vo veci náhrady škody," vyzvalo.

Tri samostatné spory

"Budem žiadať, aby ma nimi pridelený právnik zastupoval v troch veciach," zhrnul Burgan. Prostredníctvom súdu by chcel dosiahnuť, aby mu úrad práce každý mesiac ponúkol vhodnú prácu či inú aktivitu, k čomu ho podľa Burgana zaväzuje zákon o službách zamestnanosti.

Žiada tiež odškodné 7800 eur za obdobie, počas ktorého mu úrady práce primerané zamestnanie neponúkli.

„A po tretie - mienim tiež spolu s prideleným právnikom vypracovať podanie na Ústavný súd Slovenskej republiky ohľadom dávky hmotnej núdzi, ktorej výška nie je v súlade s Ústavou SR a neumožňuje občanovi, ktorý sa ocitne v hmotnej núdzi, aby mohol dôstojne žiť," dodal.

Zdroj: TVNOVINY.skBRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.