Slovensko sa pripravuje na ďalšiu vlnu utečencov. O ich ubytovanie sa majú postarať v jednotlivých krajoch

Slovensko sa pripravuje na ďalšiu vlnu odídencov z Ukrajiny. Tí sa totiž hromadia v pohraničí. Ak by sa rozhodli prísť na naše územie, o ich dočasné ubytovanie sa majú postarať v jednotlivých krajoch. Cez hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom prichádzajú ľudia z Ukrajiny najmä autami. Za posledných 24 hodín ich však prišlo výrazne viac aj pešo.

Vitalij je z Užhorodu. Na hraničný priechod chodieva pravidelne pre humanitárnu pomoc. Za hranicou je podľa neho viac ako 600-tisíc ľudí a ďalších privážajú vlaky i autobusy z východných častí krajiny, ktoré vojna postihla najviac. „Teraz vychádzajú z úkrytov, kde boli schovaní aj niekoľko dní, ich domovy sú zničené, nemajú kde bývať,“ hovorí.

Za utorok vstúpilo z Ukrajiny na Slovensko viac ako 2300 ľudí. Košický kraj vie vo svojich zariadeniach ubytovať asi sedemtisíc osôb, zatiaľ ich prichýlil vyše päťtisíc. Aby nebol nápor len na východe krajiny, štát sa rozhodol utečencov prerozdeľovať do regiónov. Teraz v sobotu a v nedeľu by mal mať pohotovosť Bratislavský kraj.

Znamená to, že ak to bude potrebné, ľudia z Ukrajiny budú smerovať na západ. V okrese Malacky majú pripravených 50 lôžok v telocvični v obci Veľké Leváre. Kovové postele, nové návliečky a v rámci vrúcneho privítania aj ukrajinská vlajka. Do pomoci sa zapojili aj miestni. Priniesli oblečenie, drogériu či hračky. Deti zatiaľ budú cvičiť v menšej telocvični alebo vonku.

Pokyn navýšiť kapacity dočasného ubytovania v čase pohotovosti dostali aj bratislavské mestské časti. Aj tu však ide len o krátkodobé ubytovanie. Ráta sa teda s tým, že tam Ukrajinci zostanú len pár dní, kým si nájdu niečo na dlhšie, alebo budú pokračovať ďalej v ceste.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti