Domáce

Nová správa o Rakúsku môže vydesiť aj Slovákov

Mapa strednej Európy
Zdroj: shuterstock.com

Ukazuje totiž, že aj krajina kde sa z nášho pohľadu verejné peniaze rozkrádajú v menšej miere, čelí vážnym problémom.

Rakúsky denník Die Presse upozornil, že rakúsky verejný dlh sa zmenou metodiky sledovania zadlženosti razom zvýšil zo 74,5 na 87 percent HDP (na Slovensku asi 55 percent HDP).

Správa môže desiť aj Slovákov. Ukazuje totiž, že aj štát, kde sa s nášho pohľadu verejné peniaze "rozkrádajú" v menšej miere, čelí vážnym problémom a ani účelnejšie míňanie zdrojov nemusí krajinu úplne chrániť pred zadlžovaním.

Skryté dlhy
Rakúsko muselo do verejného dlhu započítať aj záväzky, ktoré boli doposiaľ "schované" napríklad v účtovníctve štátnych firiem - celkovo 50 miliárd eur (na porovnanie, Slovensko by na chod celého štátu malo v tomto roku minúť približne 28 miliárd eur).

Dnešná realita. Napriek tomu, že dlhy zväčša rastú, nové pôžičky poskytujú s čoraz nižším úrokom.

Kým Rakúsku sa verejný dlh zvýšil, susednému Nemecku úprava pravidiel pomohla. Dlh za vlaňajšok štatistici znížili o vyše 1,5 percenta na 76,9 percenta HDP. Berlín totiž už dlhšie započítaval do verejného dlhu aj peniaze, ktoré použili na sanáciu veľkých spoločností ako Nemecké spolkové železnice (DB), banku Hypo Real Estate alebo WestLB.

Nie je problém požičať si
Negatívne údaje o Rakúsku však, zdá sa, vôbec nevystrašili tých, ktorí Viedni požičiavajú ďalšie peniaze. Tamojšia vláda aktuálne získala pôžičky s historicky najnižším úrokom - kľúčové 10-ročné dlhopisy nakúpili investori s výnosom len 1,114 percenta.

Od prísľubu Európskej centrálnej banky, že v prípade problémov skúpi dlhopisy ona, sa darí aj ostatným.

Nemecko si požičiava za menej ako percentný úrok (0,912 percenta), Fínsko za 1,028 percenta, Holandsko za 1,055 percenta, spomínané Rakúsko za 1,114 percenta, Belgicko za 1,18 percenta, Francúzsko za 1,259 percenta, Írsko za 1,66 percenta, Španielsko za 2,115 percenta, Lotyšsko za 2,295 percenta, Taliansko za 2,31 percenta, Slovinsko za 2,462 percenta a Portugalsko za 3,014 percenta.

Údaje za Slovensko, Maltu, Cyprus, Estónsko a Luxembursko zverejnené neboli. Grécku úročenie vzrástlo na 6,369 percenta.

BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti