Ukončili kontrolu zásahu kukláčov v sídle Penty. Inšpekcia zistila pochybenie u vyšetrovateľky

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Desiatky príslušníkov elitného Lynx komanda obsadilo sídlo finančnej skupiny Penta v decembri 2020, po tom, čo Jaroslava Haščáka obvinili z korupcie. Kukláčov bolo toľko, že sa ani nepomestili do výťahov. Zásah sprevádzala kritika. Penta ho označila za neprimeraný. Začal ho preverovať odbor kontroly inšpekčnej služby, ktorý v tomto prípade zistil nedostatky. Netýkali sa však samotného zákroku, ale išlo iba o administratívne zlyhanie vyšetrovateľky v súvislosti s registratúrnym poriadkom.

„V postupe vyšetrovateľky Policajného zboru boli zistené nedostatky administratívneho charakteru. Išlo o porušenia administratívneho charakteru a to konkrétne Nariadenia Ministerstva vnútra Slovenskej republiky o registratúrnom poriadku č.48/2016,“ uviedli pre TV Markíza z tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra.

Polícia zadržala Haščáka tak, že ho predvolali na policajné prezídium na výsluch a už ho nepustili. Z budovy na Račianskej ulici ho kukláči neskôr eskortovali do sídla Penty. Hľadali tam dokumenty, ktoré majú súvisieť s kauzou Gorila.

Podľa svedkov dali policajti po príchode zablokovať výťahy a šieste a siedme poschodie. „Brali mobily a notebooky, aj ľudí zadržali. Radoví zamestnanci, čo boli vtedy na tých poschodiach, tam museli ostať a stáť pri stene s rukami za chrbtom,“ opísal svedok. Jeden z najvplyvnejších slovenských oligarchov všetky podozrenia popiera.

Od štátu žiada milióny eur

Finančník Jaroslav Haščák žiada od štátu ospravedlnenie alebo náhradu škody a nemajetkovej ujmy spôsobenej nezákonným trestným stíhaním a väzbou v miliónoch eur. Žiadosť o predbežné prerokovanie nároku adresoval v piatok (25. 3.) Ministerstvu spravodlivosti (MS) SR. Informoval jeho právny zástupca Peter Kubina.

„J. Haščák žiada MS SR, Generálnu prokuratúru SR a Ministerstvo vnútra SR o verejné ospravedlnenie za spôsobenú ujmu. Uplatňuje si taktiež peňažné nároky v celkovej predpokladanej výške 13 496 724 eur až 16 829 724 eur pozostávajúce z ušlého zisku, trov trestného konania a peňažnej satisfakcie za spôsobenú nemajetkovú ujmu,“ priblížil Kubina.

Podstatnú časť nároku podľa neho tvorí ušlý príjem spojený s výkonom funkcie managing partnera skupiny Penta. „Pokiaľ štát prijme návrh J. Haščáka na ospravedlnenie, J. Haščák je pripravený vzdať sa peňažných nárokov,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Tvrdí, že vyšetrovacie orgány nepredložili žiadny dôkaz o tom, že by mal bývalý riaditeľ kontrarozviedky SIS Ľubomír Arpáš vyniesť nahrávky Gorila či čokoľvek iné z tajnej služby a poskytnúť to priamo alebo nepriamo Haščákovi. Kubina považuje za neopodstatnené aj vzatie Haščáka do kolúznej väzby.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti