Šikana sa presunula do materských škôl. Zažilo ju aj vaše dieťa?

Plačúce dieťa v škôlke - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Šikanovanie v duši malého dieťaťa to môže spôsobiť obrovskú ranu. Stávajú sa aj prípady, keď ani preventívne programy nepomôžu a dieťa musí z kolektívu preč.

Šikanovanie. Pozná ho aj veľa detí. Viac ako polovica prípadov sa odohráva priamo v školskom prostredí a dokonca už v materských školách. Už tu si malí agresori vyhliadnu slabších a odlišných a svoju nadradenosť im dávajú riadne najavo.

Na 154 školách po celom Slovensku sa deti učia ohľaduplnosti k druhým. Projekt sa volá Druhý krok. Je zameraný nato, aby sa deti naučili žiť spoločne, pomáhať si, riešiť konflikty, vedieť odpustiť druhému, ako sa upokojiť, zvládnuť stres upokojením seba.

Pomáhajú fotografie

Učiteľ deťom ukazuje fotografie a rozpráva sa s nimi o emóciách, ktoré vidia. Učí ich ohľaduplnosti, empatii, ale celkom nepriamo- deti sa učia aj počúvať a rozprávať o svojich pocitoch. Okrem základných ho skúšajú aj niektoré materské školy.

„Skutočne sme prekvapení, že šikana sa z 2. stupňa ZŠ presúva na 1. stupeň a dokonca už do materských škôl. Sú tam takí malí agresori, ktorí si vyberú obeť a útočia, dlhodobo robia zle, provokujú," hovorí psychologičky Eva Gajdošová.

Šikanovanie pritom vôbec nemusí byť fyzické. Stačí, aby sa partia so spolužiakom nehrala a dávala mu najavo svoju nadradenosť

Šikanovanie v duši malého dieťaťa to môže spôsobiť obrovskú ranu. Stávajú sa aj prípady, keď ani takéto preventívne programy nepomôžu, a dieťa musí z kolektívu preč.

„Chlapček začal fyzickú agresiu, psychickú, dokonca sa začal vyhrážať, že ich zabije, deti sa začali obávať chodiť do školy, minimálne rok sme ho monitorovali a museli sme skonštatovať, že nemôže byť medzi bežnými deťmi," povedala riaditeľka školy Mária Barancová.

To sú však iba výnimočné prípady. Keď rodičia a učiteľ spolupracujú, dá sa veľa vecí napraviť. Zaujímavý je však aj ďalší efekt projektu. Učitelia, ktorí ho vyskúšali tvrdia, že zlepšil nielen vzťahy medzi deťmi, ale aj ich prospech.

Program je úspešný vo viacerých krajinách, ale aj na Slovensku. Učitelia napríklad pozorovali pozitívne reakcie a prejavy správania sa žiakov. Pri programe dokonca prišlo k zlepšeniu prospechov žiakov, čo podľa psychologičky nie je jeho prioritou.

Program Druhý krok je už viac ako 15 rokov súčasťou školského vyučovania aj v krajinách Európy. V rokoch 2003 až 2007 bola jeho efektívnosť úspešne otestovaná aj na Slovensku. Programu udelilo akreditáciu aj ministerstvo školstva.


BRATISLAVA/Ivana Krejčová, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.