Voliči prezradili, podľa čoho budú vyberať starostov a poslancov

Komunálne voľby - ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Podľa prieskumu budú pripisovať vysokú dôležitosť aj osobnej prezentácii a reputácii kandidáta, ale aj dajú na na skúsenosti a volebný program.

Slováci v nasledujúcich komunálnych voľbáchzohľadnia u kandidátov najmä ich znalosti a skúsenosti (8,79 percenta), volebný program (8,70 percenta) alebo ich angažovanosť v meste či v obci, v ktorej kandidujú (8,66 percenta).

Voliči budú pripisovať vysokú dôležitosť aj osobnej prezentácii (8,33 percenta) a reputácii kandidáta počas kampane i pred ňou (8,29 percenta). Dôležitú úlohu zohrá aj dôvod kandidatúry (8,27 percenta) a osobné sympatie voličov (8,05 percenta).

Komunálne voľby sa uskutočnia v sobotu 15. novembra, volebné miestnosti budú otvorené od 07.00 do 22.00 h

Dôležitú rolu u voliča nehrá ani politická príslušnosť kandidáta

"Podľa prieskumu voličov výrazne neovplyvnia bilbordy, letáky či volebné slogany. Väčšina volebných kampaní nijako nezaujme. Väčší dôraz by mali kandidáti klásť na osobnejšiu komunikáciu s voličmi. Iba bilbord nikomu kampaň nevyhrá," povedala zakladateľka projektu Jaroslava Vaculčiaková.

Uvedené údaje vyplývajú z prieskumu verejnej mienky, ktorú na účely projektu "Ako vyhrať voľby" urobila agentúra Focus na vzorke 1 050 Slovákov v poslednom júlovom týždni.

Voliči v prieskume odpovedali na otázku "Do akej miery vaše rozhodnutie, koho budete voliť v komunálnych voľbách, ovplyvňujú nasledujúce faktory?" Oslovení mali odpovedať pomocou desaťbodovej škály, kde číslo jeden znamená "vôbec to nie je dôležité" a číslo desať znamená "je to veľmi dôležité".


BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Komunálne voľby 2014

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.