Zdravotníkov do nemocnice lákajú aj voľnými bytmi. Čakateľom sa to zdá nefér

Boja sa, aby skúsení neodišli a prilákať chcú aj nových. Nemocnice u nás bojujú s nedostatkom zdravotníckeho personálu. Pomocnú ruku niekde podávajú samosprávy. Obyvatelia, čo čakajú na voľný byt, ale zrejme budú šomrať.

„Vo vybraných odbornostiach máme nedostatok alebo kriticky nízke množstvo atestovaných lekárov a taktiež máme nedostatok stredného zdravotníckeho personálu,“ hovorí riaditeľ bojnickej nemocnice Peter Glatz.

V bojnickej nemocnici poskytujú zdravotnú starostlivosť pre viac ako 140 -tisíc ľudí. Bez lekárov je to ale ťažké.

„V prípade odchodu do dôchodku, dlhodobej PN alebo odchodu do súkromnej sféry sa ťažko hľadá garant danej odbornosti a my sa musíme pozerať po lekároch aj z iného regiónu, lebo tu ich naozaj niet,“ pokračuje Glatz.

Noví lekári či zdravotné sestry by aj do nemocnice prišli. No potrebujú mať zabezpečené bývanie. Nemocnica má k dispozícii ubytovňu. No tá už má svoje najlepšie časy za sebou.

„Ono je to dosť malé a kúpeľne by bolo treba poprerábať, lebo to je ešte z čias starého komunizmu. Okná sa bojíte aj umyť, aby vám neostali v rukách,“ približuje zdravotná sestra Alžbeta Drexlerová.

Šéf nemocnice oslovil okolité samosprávy. Prievidzská už zareagovala.

„Zmenili sme našu internú smernicu o prideľovaní bytov takým spôsobom, že dnes môžeme zdravotníckemu personálu prideliť byt aj keď nespĺňajú všetky podmienky, ktoré vyžadujeme v iných prípadoch,“ vysvetľuje primátorka Prievidze Katarína Macháčková.

Jednoducho povedané, zdravotníkov uprednostnia.

„Zaznamenávame aj takéto názory, že nie všetci obyvatelia Prievidze sú s týmto spokojní, ale myslím si, že starostlivosť o zdravie každého z nás je to najdôležitejšie, čo všetci potrebujeme,“ uzatvára Macháčková.

So zdravotníkmi, ktorí by mohli do regiónu prísť, už nemocnica rokuje.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti