Emotívny rozhovor s premiérom Eduardom Hegerom: Na to, čo videl v Buči, do smrti nezabudne

Emotívny rozhovor s premiérom Eduardom Hegerom: Na to, čo videl v Buči, do smrti nezabudne
Zdroj: Teleráno

Premiér Eduard Heger navštívil v piatok (8. 4.) Kyjev spoločne s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie Európskej únie Josepom Borrellom. Stretol sa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a premiérom Denysom Šmyhaľom. Následky vojny si spoločne s európskymi partnermi išiel osobne pozrieť aj do mesta Buča. Navštívil tak miesta, ktoré ním otriasli.

Otázka strachu

Heger zvažoval cestu do Kyjeva už v polovici marca s delegáciou, ktorej súčasťou bol aj český premiér Peter Fiala. Bezpečnostné zložky mu ju však neodporučili. Kyjev bol totiž pred mesiacom pravidelne ostreľovaný.

Tentokrát sa náš premiér už nepýtal a svoje rozhodnutie ísť na Ukrajinu skôr oznámil. Nielen bezpečnostným zložkám, ale aj svojej rodine. „Manželka mala pred mojou cestou rešpekt. Predsa len je matkou štyroch ešte malých detí. Najviac sa však o mňa bála moja najstaršia dcéra,“ uviedol premiér.

On sám, podľa vlastných slov, strach nemal. „Nebál som sa. Išlo skôr o emóciu ľútosti so susednou krajinou. Každý deň a každú minútu žijú jej obyvatelia v riziku,“ vysvetlil svoje pocity. Delegácia bola chránená ochrankármi, dostali kurz nasadenia nepriestrelnej vesty a prilby a inštrukcie, že sa majú pohybovať v skupine. Na presun využívali pancierové vozidlo.

Buča na vlastné oči

„Zlomový okamih bol už keď sme vystupovali na stanici v Kyjeve. My sme boli chránení, ale videli sme tam bezbranných civilistov čakajúcich na perónoch. Takých istých, akých v to ráno zabila v neďalekom Kramatorsku bomba,“ spomína na príchod. Ruský útok si vyžiadal najmenej 50 obetí. Viac sa dočítate tu.

Neopísateľne ťažšia však bola cesta do zmasakrovanej Buče. „Ide o strašnú tragédiu, ktorá sa absolútne nemala stať,“ tvrdí na margo zničenej Ukrajiny. „Už samotná cesta z Kyjeva vás postupne pripravuje na to, čo vás čaká. Vidíte zničené cesty, domy či autá. Niektoré boli spálené, iné zničila bomba alebo strely. Malo nás to pripraviť na samotnú Buču... Masový hrob a telá v čiernom igelite,“ hovorí Heger. „Zrazu vidíte, že mier nie je samozrejmosť,“ konštatuje.

Už týždeň sa objavujú správy a dôkazy o masakry v Buči. Okrem zastrelených civilistov so zaviazanými rukami a masových hrobov sa objavili dôkazy o 25 znásilnených dievčatách a ženách vo veku 14 až 25 rokov. „Civilisti tam boli brutálne zabíjaní. Znásilnili nielen ženy, ale aj dievčatá a okrem toho im vypálili na brucho nacistické znaky. Videl som snímky zavraždených rodičov s deťmi, ktorých hodili na kopu a zapálili. Nesmieme podceniť to, že nevinní ľudia platia vlastnou krvou za to, že chcú žiť v slobodnej demokratickej krajine,“ povedal premiér.

Aj preto Eduard Heger apeluje na riadne a nezávislé vyšetrovanie vojenských zločinov. Ukrajine v tomto smere ponúkol pomoc. Teraz však musia najme tamojší odborníci zaistiť a preveriť dôkazy, aby existovali podklady na neskoršie vyšetrovanie.

Stretnutie so Zelenskym a obranný systém S-300

Eduard Heger sa spolu s delegáciou stretol aj s prezidentom Volodymyrom Zelenským. Podľa premiéra išlo o veľmi srdečné stretnutie. „Je to človek prepálený ohňom, vidíte jeho rozvahu a statočnosť,“ opísal svoj názor na ukrajinského prezidenta. „Nemá krvavé oči. Chce rokovať za stolom, nechce bojovať, len sa bráni,“ vysvetlil postoj Zelenského. 

Okrem iných ťažkých tém riešil s prezidentom aj obranný systém S-300, ktorý Slovensko Ukrajine darovalo. Viac sa o rozhovore lídrov dozviete z nasledujúceho videa.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti