ŠÚKL potvrdil, že medzi deťmi sa šíri paracetamolová výzva. Pri predávkovaní môžu aj zomrieť

Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) potvrdil, že medzi deťmi sa šíri tzv. paracetamolová výzva. Deti sa na sociálnych sieťach povzbudzujú v tom, aby sa predávkovali paracetamolom, prípadne aby ho kombinovali s alkoholom. Užitie liekov natáčajú na video a zverejňujú medzi rovesníkmi. ŠÚKL varuje, že ich nadmerné užitie môže spôsobiť smrť. Deti si týmto konaním môžu aj trvalo poškodiť pečeň a iné orgány.

„Paracetamol je jedno z najrozšírenejších liečiv proti bolesti a horúčke. Nájdeme ho v širokom spektre voľnopredajných analgetík či antipyretík. Pri užívaní liekov s obsahom daného liečiva je však nutná opatrnosť a obozretnosť,“ uviedol ústav.

Pri neliečenej otrave podľa neho dochádza k zlyhávaniu obličiek, pečene a poruchám vedomia, čo môže viesť až k úmrtiu pacienta. Medzi príznaky otravy patrí nevoľnosť, vracanie, potenie, ospanlivosť či apatia. ŠÚKL upozornil aj na bezpríznakovú fázu otravy. „Dochádza vtedy k prechodnému zlepšeniu stavu pacienta, čo môže negatívne ovplyvniť diagnostiku. Príznaky sa však zvyčajne po dvoch dňoch vrátia vo vyššej intenzite,“ spresnil.

Národný ústav detských chorôb potvrdil, že v poslednej dobe prijali zvýšený počet detí, ktoré sa úmyselne predávkovali paracetamolom. Otrávenie sa prejavovalo bolesťami brucha, pocitom na vracanie a vracaním.

Psychológ z internetovej poradne IPčko Marek Madro vysvetľuje, že deti sa zapájajú do internetových výziev, aby zapadli medzi rovesníkov. „Práve adrenalín, rovesníci, dobrodružstvo, pozornosť, viralita, úspech a sociálny status sú dôvodom, prečo sú mladí ľudia súčasťou online výziev, ktorých dôsledky nedokážu dostatočne identifikovať a odhadnúť. V prípade paracetamolovej výzvy ide o experiment s voľne dostupnými liekmi, ktorý má závažné vplyvy na zdravie. Úlohou zapojených do výzvy je dokumentovať účinky liekov a ich kombinácií na sociálnej sieti. Deti a mladí ľudia sa takto snažia získať pozornosť a záujem publika,“ hovorí Madro.

Podľa psychológa je prirodzené, že tínedžeri nepovedia svojim rodičom všetko, pretože chcú mať život aj bez dospelých. Napriek tomu je dôležité, aby dieťa vedelo, že rodič tam pre neho je, nech sa deje čokoľvek.

„Aj táto medializovaná výzva môže byť príležitosťou k tomu, aby ste sa o tom doma porozprávali, identifikovali rizikové situácie a hovorili o tom, že to môže byť nebezpečné. Zaujímajte sa z pozície ‚fanúšika‘ svojho dieťaťa a nie z pozície ‚kontrolóra‘ o to, čo vaše dieťa žije, potrebuje, čo mu online svet napĺňa, s kým sa v online prostredí stretáva,“ radí psychológ.

Pre mladých ľudí je podľa psychológa dôležitá úprimnosť a transparentnosť od dospelých. „Ak vymeníme poučovanie, zákazy a vyhrážky za pocity a emócie, ktoré prežívame, budeme hovoriť jazykom, ktorý je pre deti a mladých ľudí akceptovateľný,“ hovorí Madro.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti