Facka pre prokuratúru aj exšéfa SIS: Makóa a Beňu nezobrali do väzby

Ľudovít Makó a Boris Beňa
Zdroj: TASR

Stíhať ich budú na slobode.

Bratislavský krajský súd zamietol sťažnosť prokurátora a bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa a bývalého námestníka Slovenskej informačnej služby Borisa Beňu nezobral do väzby.

Predseda senátu Peter Šamko sa stotožnil s tvrdením sudkyne Okresného súdu Bratislava III ohľadom toho, že nie je možné viesť paralelne dve trestné konania v tej istej veci.

Narážal tým na to, že Ľudovít Makó a Boris Beňa svedčia proti Vladimírovi Pčolinskému, ktorý podľa nich prijal úplatok. Za toto svedectvo ich paralelne stíha Krajská prokuratúra v Bratislave.

Senát preto nehodnotil ani to, či sú výpovede obvinených pravdivé alebo nepravdivé. Podľa predsedu senátu je to vecou pôvodného konania.

„Pri návrhu na väzbu môžeme povedať len svoj názor. Tu je názor taký, že sme sa nemohli dostať ani k hodnoteniu dôvodnosti obvinenia, pretože nám prekáža to, čo mu procesne predchádzalo,“ zdôvodnil sudca.

Prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry rozhodnutie rešpektuje. „Počkám si na odôvodnenie tohto rozhodnutia a potom sa k tomu prípadne vyjadrím,“ dodal.

Prípad bude dozorovať košický krajský prokurátor

Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera v utorok (12. 4.) rozhodol, že ďalší výkon dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní v tomto prípade nebude vykonávať prokurátor bratislavskej krajskej prokuratúry, ale košický krajský prokurátor.  Dôvodom je garancia objektívnosti konania.

„Ten bude príslušný už aj na rozhodovanie o sťažnostiach obvinených proti uzneseniu vyšetrovateľa o vznesení obvinenia,“ informoval médiá hovorca GP Dalibor Skladan.

Obhajcovia obvinených považujú rozhodnutie súdu za zákonné a správne. Proti obvineniu už skôr podali sťažnosť, ktorú plánujú doplniť písomným odôvodnením.

„Týmto by som chcel poďakovať senátu pána Šamka, že sa nenechal zatiahnuť do rôznych hier, ktoré sa tu hrajú proti našim osobám,“ vyhlásil Makó. Rozhodnutie ako spravodlivé vníma aj Boris Beňa.

Polícia zadržala Ľudovíta Makóa pre krivú výpoveď a prísahu, Borisa Beňu pre krivé obvinenie, prísahu a výpoveď. Prípad sa má týkať skutku, pre ktorý sú obvinení bývalý riaditeľ SIS Vladimír Pčolinský a podnikateľ Zoroslav Kollár. Obaja vinu odmietajú.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti