V prehľadnej tabuľke zistíte, za čo si lekár môže účtovať extra poplatky a za čo nemôže

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Pacienti sa stále stretávajú s rôznymi poplatkami v zdravotníctve, o ktorých majú pochybnosti, či sú legálne. Táto téma je tu s nami už dlhé roky a vyzerá to, že nikto s tým nič nerobí a pacienti zostávajú v tomto boji osamotení.

Ako to skutočne je a ako sa majú pacienti brániť? Podľa zdravotnej analytičky Jany Ježíkovej legálne poplatky sú definované v zákone a lekárom ich schvaľuje samosprávny kraj.

Legálne poplatky u lekára

„Je to napríklad vyšetrenie v tzv. doplnkových ordinačných hodinách, teda mimo štandardných a časy musí lekár zverejniť na dverách ambulancie. Maximálny poplatok za takéto vyšetrenie je 30 eur. Známy je aj dvojeurový poplatok na ambulantnej pohotovosti a desaťeurový za vyšetrenie na urgentnom príjme v nemocnici,“ ozrejmila analytička v Teleráne.

Zákonné poplatky u lekárov. Zdroj: Teleráno

​Poplatky môže lekár vyberať aj za vystavenie potvrdenia do zamestnania či školy, ale aj za výpisy zo zdravotnej karty pre nezdravotnícke účely napr. do komerčných poisťovní alebo za vyšetrenia, ktoré nie sú hradené zo zdravotného poistenia.

Regulované poplatky u lekárov. Zdroj: Teleráno

Ježíková tvrdí, že lekár nemôže vyberať poplatok za objednanie na konkrétnu hodinu.

„Je jedno, či je zariadenie štátne alebo súkromné. Dôležité je, či má lekár zmluvu s vašou poisťovňou, čo musí mať zverejnené aj na dverách ordinácie. Ak poskytuje starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia, nemôže vyberať poplatky a podmieňovať vyšetrenie,“ konštatovala.

Nezákonné poplatky u lekárov.

​Zastáva názor, že pacienti by si mali zistiť pred návštevou konkrétnej ambulancie či neposkytuje nadštandard, teda mimo hradenej zdravotnej starostlivosti zo zákona.

„Nemôže to byť však príplatok za modernejší stroj alebo bezbolestnejšiu metódu. Zdravotné poisťovne toto pri preplácaní starostlivosti nezohľadňujú. Poskytovatelia by to nemali robiť pokiaľ im výkon preplatí poisťovňa napr. za sono alebo EKG,“ doplnila.

Pacient sa môže sťažovať na župe

Ježíková pripomenula, že lekári nemôžu žiadať od pacientov nákup tzv. nadštandardných balíčkov. „Mali by ich klientom poskytovať na báze dobrovoľnosti, nie podmieňovať. Všetky ceny by mali mať tiež vyvesené na dverách,“ povedala.

Ak má pacient podozrenie, že zdravotnícke zariadenie vyberá poplatok neoprávnene, je potrebné obrátiť sa na župu. Kompetentní tam ľuďom poradia, či je poplatok legálny. Pacienti sa môžu obrátiť aj na svoju zdravotnú poisťovňu. „Ona potvrdí či výkon lekárovi prepláca a teda nemôže od vás pýtať doplatok. Ak už ste poplatok zaplatili, je dôležité, aby ste mali pokladničný doklad. Poplatky prešetruje župa,“ dodala analytička.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teleráno

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.