Náš najnebezpečnejší spolubývajúci: Formaldehyd!

spalna.jpg
Zdroj: Shutterstock.com

Je neviditeľný, ale pritom všadeprítomný. Stretávame sa s ním takpovediac na každom kroku, dokonca aj v zdanlivom bezpečí nášho domova.

Dýchame ho, vystavujeme mu našu pokožku a zrejme ani nevieme, nakoľko dokáže ohroziť naše zdravie a zdravie našich detí. Formaldehyd - najrozšírenejšia znečisťujúca látka v našich domácnostiach.

Formaldehyd sa vylučuje z veľkého množstva vecí, ktoré nás denne obklopujú.Prítomný je v lepidlách, lakoch, nábytku, v lepených podlahových krytinách, tapetách aj maliarskych farbách. Nájdete ho aj v bežných kozmetických prostriedkoch, ako sú šampóny či deodoranty, ale aj v textíliách s nekrčivou úpravou či hračkách pre deti.

Okrem toho sa uvoľňuje aj pri bežných ľudských činnostiach ako sú varenie, žehlenie, upratovanie a vykurovanie. Formaldehyd sa nachádza všade okolo nás a je prakticky nemožné sa mu vyhnúť. Predovšetkým v interiéri, v ktorom trávime približne 85% času.

Možný karcinogén

Formaldehyd je pre ľudí vysoko toxický, nezávisle od spôsobu vystavenia - pri vdýchnutí, požití aj pri styku s pokožkou. Mám mnohé nežiaduce zdravotné účinky a Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny ho klasifikuje ako možný karcinogén. Pri vdychovaní môže vyvolať podráždenie očí, slizníc, bolesti hlavy, pocit pálenia v hrdle zhoršuje priebeh alergií či astmy.

Ako sa ubrániť?

Hoci sa formaldehydu nemožno vyhnúť úplne, existuje niekoľko odporúčaní, ako cenné zdravie chrániť a riziko zdravotných následkov minimalizovať. Uprednostnite masív pred drevotrieskou, pri nákupe sa informujte o emisnej triede a zložení výrobku, novozariadené priestory ihneď nevyužívajte a nezabúdajte pravidelne vetrať. Formaldehyd pomáhajú z ovzdušia odstrániť aj niektoré rastliny: azalka, brečtan popínavý, fikus, chryzantéma, gerbera či lopatkovec. Všetko sú to však neúplné, dočasné riešenia.

Dlhodobé riešenie v boji proti formaldehydu

Najnovšou zbraňou v boji proti formaldehydu sú zdravé sadrokartónové dosky Activ Air, ktoré pohlcujú a neutralizujú škodlivé látky, čím zlepšujú kvalitu vnútorného ovzdušia. Účinnosť dosiek bola preukázaná aj nezávislými laboratóriami Eurofins, ktoré potvrdili, že odstraňujú až do 70% škodlivých látok v ovzduší, nestrácajú účinnosť ani po úprave povrchu maľovaním alebo tapetovaním bežnými materiálmi, nevylučujú spätne škodlivé látky a čistia ovzdušie v interiéri až 50 dlhých rokov.

Ak aj vy chcete bývať zdravšie, informujte sa o zdravej sadrokartónovej doske v každých dobrých stavebninách.

BRATISLAVA/ KAMzaKRASOU.sk, Lea

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti