Z 11 slovenských Migov je bojaschopných iba polovica. Ukrajina by však využila všetky stroje, hovorí analytik

Z 11 slovenských Migov je bojaschopných iba polovica. Ukrajina by však využila všetky stroje, hovorí analytik
Ilustračná snímka. Zdroj: TV Markíza

Pôjdu naše stíhačky prvýkrát do reálnej bojovej akcie? Po obrannom protivzdušnom systéme by sme Ukrajine mohli darovať aj naše Migy-29. Otázne ale je, kto by potom strážil naše nebo. Minister obrany Jaroslav Naď hovorí, že bez adekvátnej náhrady nebudeme Ukrajine posielať nič.

Tému okolo darovania Migov rozvíril premiér Eduard Heger. Oficiálne pripustil, že ich presun na Ukrajinu prichádza do úvahy. Naše stíhačky sú totiž na hranici životnosti, servis stojí ročne 50 miliónov eur a onedlho ho už ani nebude mať kto robiť. „Táto postsovietska technika nie je udržateľná bez ruských dodávok a tie v tomto momente už ani nechceme,“ uviedol premiér Heger.

Minister obrany Jaroslav Naď je ale výrazne zdržanlivejší. Naznačuje, že darovanie Migov zatiaľ nie je aktuálna téma. Darovanie Migov totiž stojí na tom, že za ne v súčasnosti nemáme adekvátnu náhradu. Nové F-16tky k nám zrejme prídu až o dva roky. Dovtedy by naše nebo mohli napríklad strážiť letky z okolitých krajín. Táto téma sa už rieši niekoľko mesiacov, no finálna dohoda stále nepadla.

Otázne tiež je, koľko lietadiel by sme vôbec boli schopní v budúcnosti poslať na Ukrajinu. Dokopy síce máme 11 Migov, no bojaschopných je zrejme iba polovica. Vojenský analytik ale hovorí, že pre Ukrajinu by boli užitočné všetky stroje.

„Tie straty Ukrajiny sú na úrovni 50 – 60 strojov, to znamenám že v podstate 20% tých strát by sme vedeli nahradiť dodávkou týchto lietadiel zo Slovenska,“ vysvetlil vojenský analytik Vladimír Bednár.

Proti dodávkam techniky sa už dávnejšie postavila opozícia, ktorá kritizovala už presun obranného systému S300.

Vladimír Bednár hovorí, že stíhačky sú síce bojovým strojom, no naše Migy sú v ničení cieľov na zemi výrazne obmedzené. Nedokážu napríklad odniesť protizemnú výzbroj.

Všetko okolo budúcnosti našich Migov tak bude závisieť od prípadnej ponuky spoza hraníc na stráženie nášho neba. Kedy ju dostaneme, zostáva otázne.
A súčasne nikto z vládnych politikov na rovinu nepovedal, či to bude automaticky znamenať presun Migov na Ukrajinu.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.