Domáce

EÚ zmietla zo stola najväčšiu celoeurópsku petíciu

PETICIAweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Jej organizátori sa pýtajú, či naozaj žijeme v demokratickej únii. Zo slovenských europoslancov sa ozval Branisla Škripek(OĽaNO).

Vyzbierali takmer dva milióny podpisov a to aj na Slovensku. Napriek tomu ich bruselskí úradníci poslali kade ľahšie. Takto skončila zatiaľ najväčšia celoeurópska petícia. Jej organizátori sa pýtajú, či žijeme v skutočne demokratickej únii.

„Zastavte financovanie činností, pri ktorých sa ničia ľudské embryá!" Toto bola petícia, pod ktorú sa v celej EÚ podpísali takmer dva milióny ľudí. Brusel ju však zmietol zo stola.


Paradoxne práve od podobných celoeurópskych petícií si Brusel sľubuje zvýšenie záujmu obyčajných ľudí o európsku politiku. Za petíciou, ktorú Brusel zamietol, stoja najmä konzervatívny kresťania. Hovoria, že je to dôkaz o tom, že demokracia-nedemokracia, to, čo sa Bruselu ideologicky nehodí, jednoducho zamietne.

Európska komisia argumentuje tým, že nie každá petícia občanov musí byť vybavená kladne. Najmä, ak ide proti zjavným záujmom EÚ.

„Vedecká komunita vidí obrovský potenciál vo výskume embryonálnych kmeňových buniek. Preto nepovažujeme za náležité, aby sa takýto výskum zastavil," vysvetľuje Andrej Králik zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti