Šokujúca zmena. Tomáš Szabó sa priznal k plánovaniu vrážd prokurátorov

Kauza Kuciak sa opäť vrátila pred súd a úvod bol šokujúci. Jeden z obžalovaných sa priznal k účasti na plánovaných likvidáciách prokurátorov. Tomáš Szabó pritom doteraz všetko popieral. Podľa jeho advokátky dokonca zvažuje, že bude vypovedať.

Tomáš Szabó je už právoplatne odsúdený za vraždu Jána Kuciaka. Odpykáva si 25-ročný trest. Prípad však spojili s kauzou plánovaných likvidácií prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho. Szabó doteraz odmietal, že by niečo spáchal. Vo štvrtok (14. 4.) svoj postoj zmenil.

Podľa jeho advokátky o tom uvažoval už počas záverečného preštudovania spisu. Prokurátora zmena postoja prekvapila. Okrem toho, že sa Szabó priznal, viackrát povedal, že všetko ľutuje.

Rodičia zavraždeného novinára vo štvrtok na súd neprišli. Jozefa Kuciaka sme sa pýtali, ako toto prekvapivé priznanie vníma, najmä v súvislosti s tým, že vraždu jeho syna zapieral.

Pre Kočnera sa podľa jeho advokáta nič nemení

Marián Kočner, Alena Zsuzsová a ďalší dvaja muži odmietli s prokurátorom uzavrieť dohodu o vine a treste. Využili svoje právo a odmietli vypovedať. No avizovali, že sa budú vyjadrovať počas dokazovania. Všetci vinu odmietajú.

Vraždu Maroša Žilinku a Daniela Lipšica podľa všetkého plánovali ešte na jeseň 2017, teda pred likvidáciou novinára. Petra Šufliarskeho zase v lete 2018. Najskôr to malo vyzerať ako mafiánska poprava. Chceli vraj použiť výbušninu, nakoniec skúšali zbrane. Prokurátor nám napísal, že vyhlásenie Szabóa posilňuje dôkazný stav.

„Vyhlásenie obžalovaného Tomáša S. o svojej vine aj za skutok prípravy mojej vraždy považujem za relevantný úkon trestného konania z dôvodu, že posilňuje dôkazný stav týkajúci sa existencie samotného skutku, o ktorom už nie sú žiadne dôvodné pochybnosti. Z hľadiska účasti obžalovaného Tomáša S. aj na samotnom skutku takéto vyhlásenie potvrdzuje jeho aktívnu, organizovanú a finančne motivovanú účasť na skutku. Jeho výpoveď alebo vyjadrenie k skutku počas súdneho konania môže prispieť k objasneniu jeho závažnosti, modusu operandi a motivácie páchateľov na skutku,“ napísal Šufliarsky.

Objednávku na likvidácie prokurátorov podľa obžaloby zadal Marian Kočner Alene Zsuzsovej, tá zase Zoltánovi Andruskóovi. On údajne oslovil Tomáša Szabóa a Miroslava Marčeka, potom zase cez Dušana Kracinu bosniaka Darka Dragica.

Pozrite si reportáž.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme All for jan

Dôležité udalosti