Domáce

Aj keď je jeseň, stále nás čakajú vysoké teploty

Krásna jeseň.
Zdroj: shuterstock.com

Zajtra bude v podstate celkom príjemne, ale bude viac oblačnosti ako bolo dnes a tiež sa vyskytnú aj slabé zrážky.

Cez víkend padali u nás teplotné rekordy. Teploty dosahovali letné hodnoty nad 25 stupňov, napríklad v sobotu Hurbanove a včera v Prievidzi. V tomto týždni budú teploty tiež vysoké, tak uvidíme, či padne ešte nejaký ten rekord.

Družica

Pozrime si na úvod aktuálne družicové zábery. Na nich vidíme, že nad západnou Európou sa v oblasti Britských ostrovov nachádza stred tlakovej níže. S ňou je spojený tento rozsiahly oblačný pás, ktorý patrí zvlnenému studenému frontu a ten postupuje pomaly do vnútrozemia Európy.

Počasie ovplyvňuje vo viacerých krajinách nad západnou Európou a jeho vplyv už pociťujú aj v Česku, no a pravdepodobne v noci a zajtra, budeme mať tento frontálny systém už aj u nás na Slovensku.

Naopak stabilné, pokojné jesenné počasie prináša nad východnú Európu tlaková výš, ktorá už dlhšiu dobu priaznivo ovplyvňovala počasie aj v strednej Európe. Teraz sa na pár dní stiahne ďalej na východ.

Zrážky

Spomínaný frontálny systém, ktorý je na západe Európy prináša veľmi veterné a nepriaznivé počasie, dážď, búrky a prehánky napríklad do Nemecka, Francúzska, do západného Stredomoria, ale aj nad Alpskú oblasť a do Talianska.

Zajtra budú u nás zrážky, ale našťastie len vo forme slabého dažďa alebo prehánok, či mrholenia. Prudké dažde nehrozia

Teplota

Najteplejšie oblasti sú na juhu a juhovýchode Európy, napríklad v Grécku a v Taliansku, kde mali dnes okolo poludnia v Palerme až 28 stupňov.

Naopak, najchladnejšie sú stále na severe a severovýchode Európy, kde sa cez deň pohybujú od 5 do 10 stupňov.

K nám do strednej Európy prúdil aj dnes od juhu až juhozápadu teplý vzduch a to po prednej strane tlakovej níže, ktorá je nad západnou Európou. Zajtra sa bude naša krajina nachádzať v teplotnom pásme 15 až 20 stupňov, samozrejme pri hmle bude chladnejšie a pri slnečnom počasí teplejšie a to až o tri stupne.

Vietor

No a čo sa vetra týka, tak ten dnes fúkal od juhu až juhovýchodu, niekde bol premenlivý, ale nebol silný. Iba v horských oblastiach dosahoval na niektorých miestach silu prudkého vetra. Zajtra bude fúkať mierne zväčša od juhu, na západe od západu.

Aj nový pracovný týždeň sa začínal na viacerých miestach s hmlami, vo Vysokých Tatrách bolo však slnečno už od rána, najmä v tých vyšších polohách. Hmla sa držala skôr pri zemi.


Ale rovnako ako včera, tak aj dnes sa na mnohých miestach predralo cez hmlu nakoniec slnko. Okamžite sa to odrazilo na teplotách, ktoré sa pri slnečnom počasí napr. v Nových Zámkoch vyšplhali až na 22 stupňov a niekde ešte aj vyššie.

V doprave pokračujú upozornenia z našej strany na ranné hmly, kedy spomaľte, pretože dohľadnosť môže byť podľa ich hustoty rôzne znížená. Najmä motorkári pozor na mokré lístie a v horských oblastiach na migráciu zveri.

Noc

V noci nás čaká oblačné, na niektorých miestach až zamračené počasie. Lokálne môže byť aj zmenšená oblačnosť, ale tiež aj hmly s mrholením, alebo slabým dažďom. Do rána sa vzduch ochladí na 15 až 8 stupňov.

Zajtra bude v podstate celkom príjemne, ale bude viac oblačnosti ako bolo dnes a tiež sa vyskytnú aj slabé zrážky. Teploty sa však výraznejšie nezmenia.

Západné Slovensko

Na západe Slovenska nás čakajú ranné hmly, alebo nízka oblačnosť s mrholením, alebo slabým dažďom. No a keďže sa bude nad nami rozpadávať frontálna oblačnosť, tak bude aj viac oblakov nad našimi hlavami. Teplota sa vyšplhá pri slnečnom počasí na 19 až 23 stupňov, pri hmle bude chladnejšie.

Stredné Slovensko

Na strednom Slovensku sa tiež vyskytne viac oblačnosti aj slabých prehánok ako dnes. S rannými hmlami treba tiež rátať a tiež aj s mrholením, ktoré sa môže vyskytnúť kdekoľvek. Na severe vystúpi teplota na 16 až 20, na juhu sa pri slnečnom počasí oteplí až do 23 stupňov.

Východné Slovensko

Oblačné počasie bude zajtra prevládať aj na východe našej krajiny. V ranných hodinách sa budú v nižších polohách tiež udržiavať hmly, alebo nízka oblačnosť a v takom prípade, ak vydržia dlhšie, vystúpi teplota maximálne do 16 až 17, ale kde bude oblačnosť zmenšená, tak bude aj teplejšie a to do 23 stupňov.

Hory

Na horách sa počasie prechodne zmení, pribudne oblačnosť a s ňou aj prehánky, či občasný dážď. O niečo sa aj ochladí a v nadmorskej výške 1 500 m bude len okolo 10 až 11 stupňov. Fúkať bude mierny zväčša juhozápadný vietor.

Biopredpoveď

V stredu bude v horských oblastiach pokračovať oblačné počasie so slabými zrážkami. Biopredpoveď sa nám zajtra zmení na 2, čo je slabá až mierna záťaž.

Predpoveď do víkendu

V stredu bude ešte stále počasie pod vplyvom rozpadávajúceho sa frontálneho systému, preto nás čaká skôr oblačné počasie s občasným dažďom, alebo slabým mrholením a hmlami. Teplota bude celkom príjemná a vystúpi na 15 až 20 stupňov.

Vo štvrtok bude tiež oblačné počasie, pričom treba naďalej rátať s občasným dažďom, alebo prehánkami. Teplota vystúpi na 14 až 20 stupňov.

V piatok si tiež pre istotu nezabudnite vziať dáždnik a o niečo teplejšie oblečenie. Teplota sa vyšplhá na 14/19st.

V sobotu začne počasie ovplyvňovať opäť tlaková výš, a to znamená, že ráno sa vyskytnú hmly alebo nízka oblačnosť s ojedinelým mrholením, ale cez deň už bude prevažne iba malá oblačnosť. Teplota vystúpi na 13 až 19 stupňov.

Nedeľa bude podobná. Čiže zdá sa, že víkend bude opäť pekný, ako ten uplynulý.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti