Kyselina hyalurónová nie je iba bojovníčka proti vráskam

žena v strednom veku
Zdroj: Profimedia.sk

Uľahčuje pohyb bielych krviniek k zápalu a reguluje ich funkciu tak, aby pracovali efektívne.

Kyselina hyalurónová dokáže telu pomôcť viac, než iba vyplniť vrásky na starnúcej pokožke. Pre svoju silne hydratačnú schopnosť udržiava v dýchacích cestách vlhké prostredie, čo pri virózach znižuje ich opuch a zmierňuje zápal.

"Tým, že dokáže vyplniť priestory medzi bunkami, zabraňuje prieniku baktérií a vírusov do organizmu," priblížila Martina Miškovská zo Šrobárovho ústavu detskej tuberkulózy a respiračných chorôb v Dolnom Smokovci. 

V tele sa kyselina nachádza prirodzene v podobe číreho viskózneho gélu v optimálnom množstve 15 gramov

Kyselina uľahčuje pohyb bielych krviniek k zápalu a reguluje ich funkciu tak, aby pracovali efektívne. Okrem schopnosti viazať vodu pôsobí ako mazivo pre svaly a kĺby, ktoré sa bez vlhkosti nezaobídu.

Vyprodukovaná vydrží veľmi krátko

Kyselina hyalurónová zohráva v tele dôležitú úlohu aj pri transporte výživných a odpadových látok, vychytávaní voľných a kyslíkových radikálov a novotvorbe buniek. Ak sa jej v tele nachádza dostatok, hojí rany rýchlejšie a bez jaziev, poukázala lekárka.

Kyselina hyalurónová vo vysokých koncentráciách je obsiahnutá v niektorých mäkkých spojivových tkanivách, koži, pupočnej šnúre, kĺbovej tekutine a sklovci. Významné množstvo sa nachádza v pľúcach, obličkách, mozgu a svaloch.

Kyselina hyalurónová vydrží v tele veľmi krátko. Takmer dve tretiny z množstva, ktoré telo vyprodukuje, spotrebuje počas jedného dňa. Jej polčas rozpadu je v krvi za dva až päť minút, v koži za 12 hodín a v chrupavke za maximálne tri týždne.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.